Alpha Go zirvede bırakacak

Dünyanın en karmaşık strateji oyunlarından biri olan Go'da dünya şampiyonlarını mağlup eden Google'ın AlphaGo yapay zekası jübilesini yapıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Dünyanın en karmaşık strateji oyunlarından biri olan Go’da dünya şampiyonlarını mağlup eden Google’ın AlphaGo yapay zekası jübilesini yapıyor. En son, Çin’de düzenlenen Future of Go Zirvesi’nde, dünya şampiyonu Ke Jie’yi 3-0 mağlup eden AlphaGo artık Go oyuncularıyla maç yapmayacak.

Google tarafından 2014’te satın alınan DeepMind adlı yapay zeka girişimi tarafından geliştirilen AlphaGo, geçtiğimiz hafta beş adet profesyonel Go oyuncusundan oluşan bir ekiple yaptığı mücadeleyi de kazanmıştı. DeepMind CEO’su Demis Hassabis, AlphaGo’nun emekliliği hakkında şöyle konuştu: “Bu hafta, dünyanın en iyi oyuncularına karşı, Go’nun ortaya çıktığı ülkede gerçekleşen heyecan verici karşılaşmalar, AlphaGo için ulaşılabilecek en üst noktayı temsil ediyor. Bu sebeple Future of Go Zirvesi AlphaGo’nun son maçlarına ev sahipliği yapacak.

AlphaGo’nun ardındaki araştırma ekibi artık enerjisini yeni büyük hedeflere ulaşmak, bir gün bilimcilere, hastalıkları tedavi etmek, enerji tüketimini azaltmak ya da yeni malzemeler geliştirmek gibi en karmaşık sorunlarımızı çözmede yardımcı olabilecek yeni gelişmiş algoritmalar geliştirmek için harcayacak.”

Go, dünyanın en zorlu strateji oyunu olarak biliniyor bu sebeple yapay zeka teknolojisinin insanlarla mücadele etmesi için ideal bir alan olarak görülüyor. Google’ın dışında, Çinli Tencent gibi diğer teknoloji şirketleri de bu oyun için yapay zeka geliştiriyor. İnsanların ilgisini çekse de aslında bu oyun DeepMind’ın yapay zekası için sadece bir basamak görevi görüyor.

Gerçek hayat uygulamaları

Londra merkezli şirket şimdiden günlük hayatta işe yarayacak yapay zeka çözümleri geliştirmeye başladı. Birleşik Krallık Ulusal Sağlık Servisi (NHS) ile çalışan şirket bir veri paylaşımı anlaşması imzaladı. Ancak birçok kişi, kar amacı güden bir şirketin 1,6 milyon hastanın sağlık verilerine ulaşmasının doğru olmadığını belirterek bu anlaşmaya tepki gösterdi. Anlaşma, Birleşik Krallık veri koruma kurumu ICO tarafından inceleniyor.

Hassabis, “Eğer yapay zeka sistemleri bu alanlarda da yeni bilgiler ve stratejiler ortaya çıkarırsa, erişilecek atılımlar çok önemli olacaktır. Bir sonraki aşamada karşımıza ne çıkacağını görmemiz mümkün değil.” diye konuştu.

AlphaGo öğretmen olacak

AlphaGo her ne kadar zirvede bıraktığını açıklamış olsa da Go’dan tamamen vazgeçmiş değil. DeepMind, yapay zekanın geçtiğimiz yıl Lee Sedol ile yaptığı maçlardan sonra nasıl yeni stratejiler geliştirdiğini anlatan bir rapor yayınlayacak. Ayrıca yeni oyunculara da bu karmaşık oyun hakkında yardımcı olmak için bir öğretim aracı geliştiren şirket, profesyonellere de daha önce kimsenin kullanmadığı yenilikçi stratejiler öğretecek. Ke Jie gibi en iyi oyuncular bile AlphaGo’nun hamlelerinden bazıları üzerine çalışıp kendilerini geliştirdiler.

Kaynak: TechCrunch

Dünyanın en karmaşık strateji oyunlarından biri olan Go'da dünya şampiyonlarını mağlup eden Google'ın AlphaGo yapay zekası jübilesini yapıyor. En son, Çin'de düzenlenen Future of Go Zirvesi'nde, dünya şampiyonu Ke Jie'yi 3-0 mağlup eden AlphaGo artık Go oyuncularıyla maç yapmayacak. AlphaGo'yu geliştiren DeepMind artık günlük hayatta işlevsel olabilecek yapay zeka uygulamaları geliştirmeye odaklanacak. AlphaGo ise Go oyuncularına yenilikçi stratejiler öğretecek.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği