Yapay zekada yeni hedef poker

Yapay zeka, oyunlarda insanlara kafa tutmaya devam ediyor. 2017 poker ve Go’da yapay zekanın insanlarla mücadelesine sahne olacak.

Yayın tarihi:

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bilgisayarlar önce satrançta sonra (ülkemizde Büyük Risk ve Riziko! adlarıyla yayımlanan) Jeopardy! bilgi yarışmasında insanları yenmeyi başardı. 2016’da bir başka zeka oyunu Go’da dünyanın en başarılı oyuncularını mağlup eden yapay zekanın yeni hedefi poker.

Carnegie Mellon Üniversitesi tarafından geliştirilen Libratus adlı yapay zeka, pokerdeki eksik bilgileri, rakiplerinin hamlelerinden elde etmeye çalışacak. Rakiplerinin blöf yapma, yavaş oynama gibi numaralarından çıkarımlarda bulunması gereken Libratus’un işi, öncüllerine göre daha zor.

Claudico’dan daha iyi

Daha önce Claudico adlı bir başka yapay zeka yazılımı geliştiren Carnegie Mellon Üniversitesi, dört adet üst düzey poker oyuncusu ile oynanan oyunda sondan birinci olmuştu. Yazılıma strateji öğretmediklerini belirten Profesör Tuomas Sandholm, “Strateji geliştirmesi için gerekli algoritmayı hazırlıyoruz.” diye konuştu.

Claudico’nun geliştirilmesi için 2-3 milyon saatlik süre harcanmıştı. Libratus’un geliştirilmesi için ise 15 milyon saat harcandı. Ancak bu sırada insan oyuncular da boş durmadı. Profesyonel poker oyuncusu Jason Les “İlk maçta yapay zekanın zorlu bir rakip olduğunu düşünmüştüm. Bu karşılaşmanın ardından geçen 20 aylık sürede insan oyuncular da daha zorlu bir hale geldi. Profesyonel oyuncular, oyun teorisi araçlarını kullanarak oyunlarını geliştirdi.” şeklinde konuştu.

Libratus’un karşısına Les’in dışında, Dong Kim, Daniel McAulay ve Jimmy Chou gibi diğer profesyonel poker oyuncuları da çıkacak. Turnuva 11 Ocak’ta Pittsbourgh’daki Rivers Casino’da gerçekleşecek. 120 bin el üzerinden oynanacak oyun 20 gün sürecek. Kazanan 200 bin Dolar ödülle masadan ayrılacak. Yapay zekanın kazanması durumunda ödül, diğer oyuncular arasında başarı sırasına göre paylaştırılacak.

Go sunucularında gezinen ‘usta’

Öte yandan, Go dünyasında da geçtiğimiz dönemde hareketli günler yaşandı. Kim olduğu bilinmeyen Master (Usta) adlı bir oyuncu, Go sunucuları üzerinde dünyanın en iyi oyuncularına meydan okudu ve oynadığı 61 maçta hiç kaybetmedi. Sadece bir kez rakibi oyundan düştüğü için berabere kalmış sayılan Master, diğer maçların tamamını kazandı.

Pek çok kişi Master lakaplı oyuncunun bir insan olmadığı konusunda ikna olmuştu. Geçtiğimiz günlerde Google’dan gelen bir açıklamayla durum netlik kazandı. Geçtiğimiz yıl dünya 1 numarasını yenen AlphaGo yazılımının Master adıyla sunucularda oynadığını belirten Google, yazılımı geliştirmeye devam ettiklerini ve bu yıl içinde yeni maçlar planlandığını ifade etti.

Şu anda dünyanın en iyi Go oyuncuları, AlphaGo’nun oyunu oynama yönteminden dersler çıkarılabileceğini ve Go oyununun sırlarının bu şekilde çözülebileceğini düşünüyor. Çin’in bir numaralı Go oyuncusu Nie Weiping “AlphaGo bize Go Tanrısı tarafından gönderilmiş bir yol gösterici gibi.” diyerek, profesyonel oyuncuların yapay zekadan öğreneceği çok şey olduğunu belirtiyor.

Kaynak: ComputerWorld, Quartz

Bilgisayarlar önce satrançta sonra (ülkemizde Büyük Risk ve Riziko! adlarıyla yayımlanan) Jeopardy! bilgi yarışmasında insanları yenmeyi başardı. 2016’da bir başka zeka oyunu Go’da dünyanın en başarılı oyuncularını mağlup eden yapay zekanın yeni hedefi poker. Carnegie Mellon Üniversitesi tarafından geliştirilen Libratus adlı yapay zeka, pokerdeki eksik bilgileri, rakiplerinin hamlelerinden elde etmeye çalışacak. Rakiplerinin blöf yapma, yavaş oynama gibi numaralarından çıkarımlarda bulunması gereken Libratus’un işi, öncüllerine göre daha zor.

Öte yandan kim olduğu bilinmeyen Master (Usta) adlı bir oyuncu, Go sunucuları üzerinde dünyanın en iyi oyuncularına meydan okudu ve oynadığı 61 maçta hiç yenilmedi. Daha sonra Master’ın aslında Google’ın AlphaGo yazılımı olduğu ortaya çıktı.3 yanıt

  1. Alpay Alkan avatarı
    Alpay Alkan

    Yapay zeka genellikle sonraki hamleleri çok hızlı sürede inceleyerek başarılı olur, dolayısıyla buradan bir ders çıkarıp örnek almak pek mümkün değil.

  2. Poker Ustası avatarı
    Poker Ustası

    Psikoloji olayını çözerlerse iş yapar

Yorumunuz: