İnsanlar en azından Dota 2’de yapay zekadan daha iyi

Bir grup profesyonel e-spor oyuncusu dünyanın en gelişmiş yapay zeka algoritmalarından birini Dota 2'de alt etmeyi başardı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bir grup profesyonel e-spor oyuncusu dünyanın en gelişmiş yapay zeka algoritmalarından birini Dota 2’de alt etmeyi başardı. Kanada’nın Vencouver şehrinde düzenlenen Uluslararası Dota 2 Şampiyonasında gerçekleşen maç, insanların hala karmaşık görevlerde yapay zekadan daha başarılı olduğunu gösterdi. Algoritmalar daha önce, daha düşük seviyedeki oyuncuları yenmeyi başarmıştı.

Yapay zeka algoritmaları, Elon Musk ve Sam Altman gibi isimler tarafından fonlanan kar amacı gütmeyen yapay zeka araştırma şirketi OpenAI tarafından geliştirildi. OpenAI Five adı verilen sistemde her bir algoritma oyunu destekli öğrenme adı verilen yöntemle defalarca oynayarak öğrenen birer yapay sinir ağından oluşuyor.

Tek kişilik oyunlardan daha zor

Dota 2’de iki farklı takım, uzay savaşı temalı bir savaş arenasında alan mücadelesi veriyor. Oyun yapay zeka için zorlayıcı çünkü karmaşık, takım çalışması gerektiriyor ve zaman içinde şekilleniyor. Bu yüzden yapay zeka başarılı ilerlemenin yöntemlerini kestirmekte zorlanıyor. Şampiyonada gerçekleşen maçta OpenAI Five bazı garip davranışlar sergilediği maçı az farkla kaybetti. Genel olarak yapay zekanın üst düzey oyuncuları zorlayabilecek seviyede olduğu görüldü.

Bazıları, yapay zekanın normal oyuncular gibi oyunu bir ekrandan değil, oyunun API’ı üzerinden kod olarak takip etmesinin haksız bir avantaj sağladığı görüşünde. Yapay zeka oyun hakkında bilgilere oyunculardan daha hızlı bir şekilde ulaşabiliyor. Yine de yapay zekanın elde ettiği başarı (yenilmiş olmasına rağmen) hafife alınmamalı.

Kaynak: Technology Review

Bir grup profesyonel e-spor oyuncusu dünyanın en gelişmiş yapay zeka algoritmalarından birini Dota 2'de alt etmeyi başardı. Kanada'nın Vencouver şehrinde düzenlenen Uluslararası Dota 2 Şampiyonasında gerçekleşen maç, insanların hala karmaşık görevlerde yapay zekadan daha başarılı olduğunu gösterdi. Dota 2 takım çalışması gerektirdiği ve oyun ilerledikçe öncelikler değiştiği için yapay zekanın başarılı olmasını zorlaştırıyor. Yine de maçı az farkla kaybeden yapay zeka bu alanda da insanları zorlayabileceğini göstermiş oldu.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği