Suşi dağıtım robotları hizmete giriyor

Tokyo merkezli robotik şirketi ZMP, suşi teslimatı yapabilen otonom robotları önümüzdeki aydan itibaren kullanıma sokmaya hazırlanıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Kaitenzushi adlı suşi restoranında müşteriler, taşıma bandı üzerinde masalarına kadar gelen leziz tabakların keyfini çıkarıyor. Ancak bu hizmeti almak için evinizden kalkıp restorana gitmeniz gerekiyor. Müşterilerinin rahatına büyük önem veren restoran, artık evinde oturan müşterilere de hizmet vermek için robotlardan faydalanacak. Suşi taşıyan robotlar, önümüzdeki aydan itibaren Japonya’da hizmete girecek.

Tokyo merkezli robotik şirketi ZMP‘nin sloganı ‘Her şey için robot’. Eğer robotunuz ayağınıza yemek getirmiyorsa “Robotum her şeyi yapıyor” diyemeyeceğiniz için şirket CarriRo Delivery adlı teslimat ünitesini tasarladı. Bir metre boyundaki CarriRo Delivery, kameraları ve lazer algılayıcıları yardımıyla yaya kaldırımında saatte 6 km hızla hareket edebiliyor. (Hızlı yürüyen bir insan hızında)

60 kişilik yiyecek taşıyabiliyor

ZMP, Ride On Express adlı, çok birimli bir yiyecek gönderim servisiyle de iş birliği yapıyor. Ride On Express’in markaları arasında popüler suşi restoranı Gin no Sara da yer alıyor. Ağustos’tan itibaren CarriRo Delivery robotları, restorana gelen suşi siparişlerinde, dağıtım zincirinin son ayağında kullanılmaya başlayacak. ZMP tek bir robotun 60 kişiyi doyuracak kadar yiyecek taşıyabildiğini söylüyor.

Hava karardıktan sonra acıkırsanız diye robotun farları da bulunuyor.

Şimdilik otonom robotların halka açık kaldırımlarda gezmesi konusunda yasal bir düzenleme bulunmuyor. Bu yüzden CarriRo Delivery bir insan tarafından uzaktan izlenip kontrol edilebilse de robotun asıl kullanım alanları ofislerin park alanları ve kaldırım olarak ayrılmamış alanlar olacak. Eğer her şey beklendiği gibi giderse, ZMP yakın gelecekte robotlarının normal kaldırımlarda, insanlarla birlikte gezebilmesini istiyor.

Kaynak: Rocketnews24

Kaitenzushi adlı suşi restoranında müşteriler, taşıma bandı üzerinde masalarına kadar gelen leziz tabakların keyfini çıkarıyor. Ancak bu hizmeti almak için evinizden kalkıp restorana gitmeniz gerekiyor. Müşterilerinin rahatına büyük önem veren restoran, artık evinde oturan müşterilere de hizmet vermek için robotlardan faydalanacak. Suşi taşıyan robotlar, önümüzdeki aydan itibaren Japonya'da hizmete girecek.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği