Robot bankacılığın yükselişi

Britanya bankaları RBS ve NatWest, yapay zekalı müşteri hizmetleri temsilcilerini bu yılın sonundan itibaren hizmete sunuyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bazen mesai saati bittikten sonra da banka ile ilgili sorular ortaya çıkabiliyor ancak o saatlerde bankanın müşteri hizmetlerinden bir muhatap bulmak neredeyse imkansız. Ayrıca aradığınız bilgiye online bankacılık üzerinden ulaşabileceğinizi biliyorsunuz ancak nasıl yapılması gerektiğini bulamadınız. Tam olarak bu tarz durumlarda size yardımcı olacak bir teknoloji geliştirildi.

Yeni robot müşteri temsilcileri size bankacılıkta sık yaşanan problemler konusunda yardımcı olacak ve fazla karmaşık olmayan konularda size yol gösterecek. Böylece hem bu tarz konular için meşgul olmayan müşteri hizmetleri başkalarının daha karmaşık sorunları ile ilgilenebilecek hem de siz küçük probleminizin çözülmesi için uzun süre beklemek zorunda kalmayacaksınız.

Robot bankacıların yükselişi

Bankacılık alanında robotlardan yardım almak uzak bir gelecekte karşılaşacağımız bir teknoloji değil. Yapay zekanın daha önce park cezalarına itiraz eden bir avukat ya da Nobel ödüllü bir bilimci rollerini başarıyla üstlendiğini görmüştük. Küçük bankacılık problemleri, günümüzün yapay zekası için pek sorun teşkil etmeyecektir.

Britanya bankaları RBS ve NatWest robot müşteri temsilcisi olarak IBM’in Watson teknolojisini kullanacağını açıkladı. Böylece daha fazla eleman çalıştırmadan daha fazla müşterinin sorunları daha kısa bir sürede çözülebilecek.

Luvo adı verilen sistem, bir müşterinin son 6 ay içerisindeki harcamalarını listeleyip bunların arasından belirli bir satıcıya ait olanları seçebilir. Müşteri yeni bir kart istediğinde, otomatik ödemelerini ayarlamak ya da iptal etmek istediğinde Luvo’dan yardım isteyebilir. Bunların dışında pek çok ‘…nasıl yapabilirim?’ sorusunda da yapay zeka müşterileri adım adım yönlendirebiliyor.

İlk aşamada Luvo 10 soruya yanıt verebilecek. Daha sonra gelişerek yeni ve daha karmaşık konularda da müşterilere yardımcı olabilecek. Luvo ayrıca müşterinin ses tonundan mutsuz ya da öfkeli olduğunu anlayıp buna göre yanıtlar verebilecek.

Sistemin dezavantajları

Her yeni teknolojide olduğu gibi bu alanda da bazı sorunlar yaşanması mümkün. Otomatik sesli yanıt sistemlerinde müşterilerin söylediklerini anlamakta zorlanan sistemler işleri hızlandırmak yerine yavaşlatabiliyor ve müşterilerin sinirlenmesine yol açabiliyor.

Sistemin bazı sık kullanılmayan kelimeleri ya da deyimleri anlayabilmesi biraz zaman alabilir. Ancak yapay zekanın güzel tarafı da bu. Sürekli öğrenerek her geçen gün daha iyi hale geliyor.

RBS bu sistemi Aralık ayında hizmete sokmaya hazırlanıyor. Bu tarihten itibaren birkaç ay ya da birkaç yıl içinde sistem mükemmel olarak çalışmaya başlayabilir. RBS yeni sistemi öncelikle İskoç müşterilerinin yüzde 10’una sunacak. 2017’den itibaren daha fazla kullanıcının bu hizmetten yararlanabileceği belirtiliyor.

Kaynak: The Memo

Bankacılık alanında müşterilerin basit işlemlerini gerçekleştirmesi için yapay zekadan yararlanılacak. Britanya bankaları RBS ve NatWest, IBM'in Watson teknolojisini kullanarak, müşterilere yardımcı olacak bir sistem geliştirdi. Bu sistem ile hem müşterilere 7/24 hizmet verilecek hem de basit işlemler için müşteri temsilcileri meşgul edilmeyecek. Yapay zeka aynı anda sınırsız sayıda kişiye hizmet verebileceği için sıra bekleme sorunu da ortadan kalacak.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği