‘Bot’ Avukat 160 bin cezayı engelledi

New York ve Londra'da hizmet veren DoNotPay adlı ücretsiz chat botu, haksız yere park cezası alan kullanıcıları mahkemeye itiraz etmeleri için yönlendiriyor

Haber Özeti

Tam Sürüm

19 yaşındaki Joshua Browder adlı yazılımcı sadece 21 ayda 160 bin park cezasına haklı şekilde itiraz eden bir avukat chat botu geliştirdi. Londra ve New York’taki sürücülere ücretsiz olarak hizmet veren chat botu, soruları ve cevaplarıyla kullanıcıları yasalara uygun şekilde itiraz etmeleri için yönlendiriyor.

“Park cezası alanların toplumun en korunmasız kişileri olduğunu düşünüyorum” diyen Browder “Bu insanlar yasalara aykırı hareket etmek istemiyor. Ancak yerel yönetimler bu cezaları bir gelir kaynağı olarak kullanıyor” şeklinde konuştu.

Tecrübelerinden yola çıktı

DoNotPay adı verilen uygulama bugüne dek itiraz ettiği park cezalarının yüzde 64’ünde haklı çıktı ve kullanıcılarına toplamda 4 milyon dolar kazandırdı. Londra’da 18 yaşında 30 adet park cezası aldıktan sonra itiraz aşamaları hakkında bilgi sahibi olan Browder bu bilgisini insanlara yardımcı olmak için kullanma kararı almış. Zaten adım adım ilerleyen bir yapısı olan itiraz süreci, bir chat botu için ideal bir zemin hazırlamış.

Uygulama kullanıcılara “Etrafta park yasağı olduğuna dair görülebilir bir işaret var mıydı?” gibi basit sorular sorarak kullanıcıları adım adım yönlendiriyor. İtiraz için uygun zemin oluştuğu düşünüldüğünde kullanıcılar mahkemeye başvuruyor ve uygulamanın tavsiyelerine göre hareket ediyor.

Yeni projeler yolda

Kısa sürede Londra ve New York yönetimlerini milyonlarca dolar zarara uğratan uygulamanın bir sonraki adımının Seattle olması bekleniyor. Genç yazılımcının diğer hedefleri arasında, uçuşu ertelenen hava yolu yolcularının haklarını aramasını sağlayacak bir chat botu, HIV hastalarının yasal haklarını öğrenmesini sağlayacak bir uygulama ve göçmenlerin bulundukları ülkenin yasalarını anlamasına yardımcı olacak bir yapay zeka yer alıyor.

Browder ayrıca kod bilgisine ihtiyaç duymadan, sadece hukuk bilgisi ile başka konularda insanlara yardımcı olabilecek uygulamaların geliştirilmesini sağlayacak bir geliştirici platformu üzerinde çalışıyor. Böylece konusunda uzman hukukçular da benzer basit konular için uygulama geliştirebilecek.

Kullanıcılarına kazandırdığı milyonlarca doların yanı sıra Browder’ın en büyük başarılarından birisi de chat robotlarının pizza sipariş etmek ya da haber servislerinin bildirimlerini almak dışında da işe yarayabileceğini göstermiş olması oldu.

park cezası

19 yaşında bir yazılımcı tarafından geliştirilen DoNotPay adlı chat botu uygulaması, park cezası alan kullanıcılarına sorular sorarak onları uygun adımları atması konusunda yönlendiriyor. Böylece kullanıcılar haksız yere yazılan trafik cezalarına itiraz edebiliyor. Uygulama bu yöntemle sadece 21 ayda toplam 250 bin cezaya itiraz etti ve bu itirazların 160 bini haklı bulundu. Bu itirazlar sayesinde 4 milyon dolarlık haksız para cezası geri çevrildi.

5 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği