Bakkal çırağının kabusu robot

Eski Skype kurucuları tarafından kurulan Starship Technologies şirketi, kargo teslimi yapabilen kişisel taşıma robotları geliştirdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Skype’ın Estonyalı kurucularından Ahti Heinla ve Janus Friis tarafından kurulan Starship Technologies firması, kargo ve sipariş taşıma işlerinde kullanılmak üzere bir robot geliştirdi. Altı tekerlekli robot sahibinin ihtiyaçlarını dilediği zaman evine getirebilecek.

Kargo ile sipariş almanın en önemli problemlerinden birisi de bazen tüm gün evde beklemek zorunda kalmak. Buna rağmen bazı kargo şirketleri eve geldiklerini ancak sizi evde bulamadıklarını da iddia edebiliyor. Çözüm olarak kargo şirketinin şubesine gidip paketinizi şubeden teslim alabilirsiniz ancak bu sefer de paketin eve kadar taşınması gerekiyor.

Starship Technologies bu problemleri ortadan kaldıracak robotu ile müşterilerine hizmet vermek ve insanların vakitlerini daha önemli işlerine ayırabilmesini sağlamak istiyor. Sensörleri ve yazılımı sayesinde yolunu kolayca bulabilen ve kimseye çarpmadan hareket edebilen robot sadece kargo için değil, bir noktadan diğerine taşınacak tüm yükler için kullanılabilir. Bu teknoloji ile birlikte evin küçük çocuğunu bakkala gönderme eylemi de tarihe karışabilir.

Sadece sahibi açabiliyor

Robotun güvenlik sistemi, robotun sadece sahibi tarafından açılabilmesini sağlıyor. Böylece kargo her zaman güvenli bir şekilde seyahat ediyor. Kimseye rahatsızlık vermeden hareket ederek toplumun arasında uyum içinde çalışabilen robot, özellikle şehir merkezinde yaşayan kişiler için etkili bir çözüm.

Sipariş teslim almanın insanların hayatını olumsuz olarak etkilediğini ve günlük işlerin sipariş teslimatlarına göre ayarlanması gerektiğini belirten Starship Technologies, bu robotlar sayesinde artık siparişlerin, müşterilerin planlarına ayak uyduracağını söylüyor.

Geçtiğimiz dönemde Dominos Pizza’nın da Avustralya’da benzer bir hizmeti faaliyete girmişti. Pizza siparişlerini taşıyan robotlar kişiye ait değil şirkete ait olarak çalışıyor ve motorlu servis elemanlarının işini yapıyordu.

Kaynak: Starship Technologies

starship

Starship Technologies tarafından geliştirilen kişisel kargo robotları, kullanıcının isteği doğrultusunda taşımacılık yapabiliyor. Kargo teslimi alanında kullanılması planlanan robotlar, kullanıcının evden çıkmasına gerek kalmadan ihtiyaç duyduğu şeyleri eve getirebiliyor. Bu anlamda bakkala gönderilen bir çocuğu andıran robot, sensörleri ve yazılımı sayesinde, diğer insanların yanında kimseyi rahatsız etmeden hareket edebiliyor ve gitmesi gereken noktaya sorunsuzca ulaşabiliyor. Robot sadece sahibi tarafından açılabilecek şekilde tasarlandığı için kargo daima güvenli bir şekilde taşınıyor.

3 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği