Vespa’nın robot hamalı: Gita

Piaggio Fast Forward adında, robot odaklı bir şirket kuran Piaggio Group, ilk ürünü olarak Gita adlı kişisel kargo robotunu geliştirdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Vespa markasının da sahibi olan Piaggio Group, son teknoloji ürünü cihazlarıyla tanınan bir şirket değil; elektrikli motosiklet yapmaya bile yeni başladılar. Ancak şirket bu eksiği havalı bir ürünle kapatmaya hazırlanıyor. Piaggio Fast Forward adında, robot odaklı bir şirket kuran Piaggio Group, ilk ürünü olarak Gita adlı kişisel kargo robotunu geliştirdi. Gita 18 kg ağırlığı taşıyabiliyor.

Haritalar mevcutsa otonom bir şekilde hareket edebilen robot, sahibini takip ederek de ilerleyebiliyor. Saatte 35 km hıza ulaşabilen Gita, bisiklete binen sahibinin hızına da yetişebilecek kapasitede. Ayrıca olduğu yerde sağa sola dönebilen robot, kaldırımlarda ilerlemek için ihtiyaç duyulan insan çevikliğine de sahip. Alışveriş torbalarını taşımak için otomobil kullanmak ya da pazar arabası taşımak istemiyorsanız Gita tam olarak aradığınız şey olabilir.

https://youtu.be/2Ntnzu0B6Bs

Önce işletmelere sunulacak

Önce işletmeler için üretilecek modelleri ile test programlarına tabi tutulacak Gita, daha sonra kişisel kullanım için de satışa sunulacak. Kişisel kullanım için bir başka ürün geçtiğimiz yıl Starship Technologies şirketi tarafından açıklanmıştı.

2 Şubat’ta ise daha büyük bir açıklama bekleniyor. Böylece Gita hakkında akılda kalan bazı sorular da yanıtlanabilir. Tüketicilerin satın alabileceği kadar ucuz olacak mı? Menzili, bulunduğunuz yerde gezinecek kadar iyi mi yoksa sadece mahalle içinde mi kullanılabilir? Bu soruların yanıtını almak gerekli çünkü Gita ilk bakışta hoş görünse de hem satın alınabilir hem de pratik olması, yarattığı yenilikten daha önemli.

Kaynak: Engadget

Vespa markasının da sahibi olan Piaggio Group, son teknoloji ürünü cihazlarıyla tanınan bir şirket değil; elektrikli motosiklet yapmaya bile yeni başladılar. Ancak şirket bu eksiği havalı bir ürünle kapatmaya hazırlanıyor. Piaggio Fast Forward adında, robot odaklı bir şirket kuran Piaggio Group, ilk ürünü olarak Gita adlı kişisel kargo robotunu geliştirdi. Gita 18 kg ağırlığı taşıyabiliyor. Haritalar mevcutsa otonom bir şekilde hareket edebilen robot, sahibini takip ederek de ilerleyebiliyor. Saatte 35 km hıza ulaşabilen Gita, bisiklete binen sahibinin hızına da yetişebilecek kapasitede.Bir yanıt

  1. Necdet Turan avatarı
    Necdet Turan

    Gelecekte bir gün gelecek ti Vespa erken geldi. Ne kadar robotlaşmak ne kadar hayat kolaylığı tartışmaya açık. Vay be dedirtti açıkçası. Varoluşumuzun nedeni olan icatlardan bizi bekleyen daha milyonlarcası gizemli dünyamızda askıda… Bu son cümlesi bu boşlukta kaldı. Her an yeni icatlar görmek için merakla bekliyoruz. ‘Bende bir gün icad edeceğim’ arzusu hep varolduğu sürece evren bize vermeye devam edecek. NT

Yorumunuz: