Vespa’nın ilk elektrikli modeli Ekim ayında satışa çıkıyor

Vespa'nın bu yıl satışa sunacağını açıkladığı elektrikli motosikleti Vespa Elettrica önümüzdeki ay üretilmeye başlayacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Vespa’nın bu yıl satışa sunacağını açıkladığı elektrikli motosikleti Vespa Elettrica için artık elimizde daha net bir tarih var. Önümüzdeki ay üretimine başlanacak olan araçlar Ekim’den itibaren Avrupa’daki müşterilere satılacak. ABD ve Asya’daki müşteriler ise elektrikli Vespa’ları 2019’dan itibaren satın alabilecek. Vespa’nın ana şirketi Piaggio Group elektrikli motosikletlerin fiyatlarını açıklamadı ancak Elettrica’nın günümüzde satılan üst seviye Vespa’lara yakın bir fiyata sahip olacağını belirtti. (Vespa’nın GTS modelleri ülkemizde 40-50 bin TL civarında satılıyor.)

Elettrica 100 km menzile ve standart 50 cc bir motordan daha yüksek bir performansa sahip. Motorun bataryasını şarj etmek dört saat sürüyor. Batarya bin kez şarj edildiğinde (yaklaşık 10 yıl içinde) kapasitesi yüzde 80’e düşüyor. Motorun maksimum hızı bilinmiyor ancak Eco modunda pil ömrünün korunması için maksimum hız saatte 30 km ile sınırlandırılacak. Elettrica sessiz çalışıyor ve bazı yapay zeka özellikleri bulunuyor. Bu özellikler arasında yaya ve araç algılama ve yoğun trafikte alternatif rota sunma gibi teknolojiler yer alıyor.

Benzin jeneratörlü hibrit Vespa

Piaggio ayrıca Elettrica’nın hibrit bir versiyonunu da Elettrica X adıyla satışa sunmayı planlıyor. 200 km menzilli bu araçta standart Elettrica bataryasından daha küçük bir batarya bulunacak ancak benzinli bir jeneratör bu bataryayı şarj ederek menzili artıracak. Kısa mesafelerde araç yine sadece elektrikli olarak kullanılabilecek.

Kaynak: Engadget

Vespa'nın bu yıl satışa sunacağını açıkladığı elektrikli motosikleti Vespa Elettrica için artık elimizde daha net bir tarih var. Önümüzdeki ay üretimine başlanacak olan araçlar Ekim'den itibaren Avrupa'daki müşterilere satılacak. ABD ve Asya'daki müşteriler ise elektrikli Vespa'ları 2019'dan itibaren satın alabilecek. 100 km menzilli motor sıradan 50 cc motosikletlerden daha güçlü olacak. Vespa ayrıca benzinli jeneratör destekli, 200 km menzilli hibrit bir model üzerinde çalışıyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği