Haftanın Özeti: 131

24 - 30 Nisan 2017 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Tasarım, İnovasyon

Gravity, vücut ağırlığının yüzde 10’u ağırlığında olacak şekilde tasarlanmış ve kullanıcısına yapay bir sarılma hissiyatı sunarak sinir sistemini rahatlatmaya yardımcı olan bir battaniye. Vücuda uyguladığı ağırlık sayesinde uyku kalitenizi artırıp ruh halinizi düzenlemeyi hedefleyen bu stres battaniyesi, şu sıralar 279 Dolar’dan satılıyor ve hala Kickstarter’dan fon topluyor.

https://www.youtube.com/watch?v=2MEUMTyL7eo

Çin dünyanın ilk sanal gerçeklik tema parkını açtı. SoReal (Çok Gerçek) adı verilen park gerçekten de adının hakkını veriyor. Hero ve House of Flying Daggers gibi filmlerin yönetmeni Zhang Yimou tarafından kurulan park Pekin’de merkezi bir yerde, Tiananmen Meydanı‘na sadece iki blok uzaklıkta bulunuyor.

Hollandalı Mimar Changiz Tehrani, emoji’nin 21. yüzyılın en tanınmış ikonlarından biri olacağına inanıyor. Tehrani bu düşüncesinden yola çıkarak 22 emojiyi Hollanda’nın Amersfoort kentinde bir binada dekorasyon için kullanmaya karar verdi. Tuğla sütunlar ve beyaz beton kirişlere sahip olan binanın öğrenciler tarafından oldukça ilgi çektiğini söyleyen Tehrani, yaşlıların ne düşündüğünü bilmediğini ama akıllı telefonları varsa emojileri tanıyor olduklarını söylüyor.

“Kalpli emojinin olduğu köşede bekliyorum.”

Minimal tasarımlarıyla meşhur Japon [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Muji, bu sonbaharda kompakt kulübesini piyasaya çıkarmaya hazırlanıyor.[/inlinetweet] Sadece 10 metrekarelik kulübe, dört kişinin rahatça yaşayabileceği şekilde tasarlanmış. Yapımında sedir ağacı kullanılan yaşam alanının satış fiyatı ise 27 bin Dolar civarında.

Bol miktarda ışık alan kulübe, şehir hayatından kaçmak isteyenlere sakin bir hafta sonu tatili sunmayı hedefliyor.

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Polonyalı 2 tasarım öğrencisi 3D yazıcıyla kişiye özel ayakkabılar üretmeye başladı.[/inlinetweet] Çevre dostu materyalden üretilen ve geri dönüştürülebilen ayakkabılar uygulama kullanılarak sipariş ediliyor.

Geleneksel olarak bir kıyafet şirketi dükkan raflarına yerleştirilecek ürünlerini önceden üretir ve satılmasını bekler. Bu yöntem bazı ürünlerin haftalarca rafta beklemesine sebep olur. Amazon’un patentini aldığı yeni sistem ise ürünü talep geldiği anda üretmek üzerine kurulu. Müşteri bir ürünü satın almak istediğinde sipariş verince üretilen ürün daha sonra müşterinin adresine gönderilebiliyor.

Böylece depoları dolu tutmak için değil, sadece satış yapmak için kıyafet üretilmiş oluyor.

Üç boyutlu ses (diğer adıyla iki kulaklı ya da binoral ses), gerçekçi bir deneyim için, sesin insanların duyduğu şekilde kaydedilmesi anlamına geliyor. Genellikle bu işlem, insan kafası gibi şekillendirilmiş büyük kayıt cihazları ile gerçekleştiriliyor, ancak Sennheiser bu deneyimi daha basit bir hale getirmeyi amaçlıyor. Bunu yaparken de Samsung ile işbirliğine gidiyor. 

İskoç girişim MacRebur hem bozuk yol hem de plastik atık problemini çözen bir proje geliştirdi: atık plastikten yapılan yollar. Şirket çöpe giden plastikleri toplayarak topçuklar haline getirdikten sonra asfalt karışımına ekliyor. Girişim bu karışım kullanılarak yapılan yolların hem daha az maliyetli hem de daha dayanıklı olduğunu söylüyor. Üstüne bir de çevreyi kirleten çok sayıda plastik yeniden kullanılmış oluyor. Bazı yerel belediyeler yollardaki bozuklukları bu şekilde düzeltmeye ikna olmuş bile.

Rüzgarsız sörf artık mümkün! Kai Concepts ekibi tarafından tasarlanan sörf tahtası Jetfoiler su üzerinde gitmeyi sağlayan ‘hydrofoil’ sistemi ve elektrik motorundan aldığı itiş gücü sayesinde rahatça hareket edebiliyor. Bu alanda başarılı ve iddialı olan ekip, ürünü yarış kayıklarının da yapıldığı yüksek kaliteli malzeme ile tasarladı.

Otonom araç devrimine doğru ilerlerken oluşan sorunlardan biri gerçek hayatta arabaların sürüş deneyimini artırmak için yeterli imkanın olmaması. Bu noktada devreye ünlü bilgisayar oyunu GTA girdi. Mühendisler oyunu simülasyon platformu olarak kullanarak makineleri eğitiyor ve testlere tabi tutuyor. Şaşırtıcı gelse de bu tür bilgisayar oyunları yapay zekanın gerçek hayatta yollarda edineceğine çok yakın veriler üretebiliyor, böylelikle GTA otonom araçlar için bir çeşit ehliyet kursu görevi görüyor.

Kasap gibi sürücüler için…

Yaklaşık 5 bin kilometre uzaklıktaki bir buldozer filosunu kontrol etmeye ne dersiniz? Bu düşünce kulağa bilimkurgu gibi gelebilir ancak 2017 Edison Ödülleri‘ne gitmiş olsaydınız bu deneyimi yaşama şansını bulabilirdiniz. Ödül töreninde katılımcılar, Caterpillar’ın (CAT) sürücüsüz teknolojilerini test etme şansı buldu.

Google’ın Kurucularından Larry Page’in desteklediği [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Kitty Hawk adlı uçan araba girişimi, Kitty Hawk Flyer adını verdiği ilk uçan aracını tanıttı.[/inlinetweet] Google’ın eski Otonom Araç Projesi Başkanı Sebastian Thrun tarafından yönetilen şirket, videoda görülen Flyer adlı ürünü bu yılın sonunda satışa sunmayı planlıyor. Yani bu video çok uzak bir geleceği gösteren bir konseptten çok daha fazlası.

Son zamanlarda neden bu kadar fazla uçan araba ya da dikey kalkış ve iniş yapabilen elektrikli araç (eVTOL) haberi duyduğunuzu merak ediyorsanız bunun sebebi Uber’in bu hafta Dallas’ta gerçekleştirdiği Elevate Zirvesi. Lilium’un ilk uçuşu, Kitty Hawk’ın gizeminin kaldırılması gibi gelişmeler bu etkinliğe bir hazırlık niteliğindeydi. Uber etkinlikte, 2020’de kullanmayı planladığı uçan taksi hizmetine dair planlarını açıkladı.

Bu hafta düzenlenen Top Marques Monaco otomobil fuarında, Monaco Prensi Albert II, 2020’den itibaren kullanılması planlanan AeroMobil isimli uçan otomobilin örtüsünü kaldırdı. Slovakya merkezli Aeromobil’in başlangıçta 500 adet üretileceğini belirtti ve ön siparişlerin alınmaya başladığını açıkladı.

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Google’ın Kurucu Ortaklarından Sergey Brin’in gizli bir zeplin projesi olduğu ortaya çıktı.[/inlinetweet] NASA’nın Ames Araştırma Merkezi’nde üretilen zeplinin ticari bir amacının olup olmadığı henüz bilinmiyor.

Brin’in ortağı Larry Page de kısa bir süre önce Kitty Hawk projesini desteklediğini açıklamıştı.

[alert type=blue ]Hatırlatma: Hafta özetimiz toplam 5 sayfadan oluşuyor. Diğer kategorilere ait gelişmelere aşağıdaki listeden geçebilirsiniz.[/alert]

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

Haftalık Bülten Aboneliği