Uçan otomobil AeroMobil ön sipariş almaya başladı

Aeromobil, uçan arabasının üretim modeli olarak tanıttığı aracın şimdilik 500 adet üretileceğini belirtti ve ön siparişlerin alınmaya başladığını açıkladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bu hafta düzenlenen Top Marques Monaco otomobil fuarında, Monaco Prensi Albert II, 2020’den itibaren kullanılması planlanan AeroMobil uçan arabanın örtüsünü kaldırdı. Slovakya merkezli Aeromobil, uçan arabasının üretim modeli olarak tanıttığı aracın başlangıçta 500 adet üretileceğini belirtti ve ön siparişlerin alınmaya başladığını açıkladı.

Bir süper otomobilin kıvrımlarına ve tavrına sahip olan araç geniş bir otomobil park alanına sığabiliyor. Yolda, saatte 160 km hızla seyahat edebilen araç tek bir butonla bir uçağa dönüşebiliyor. Dönüşüm 3 dakikadan az sürüyor. Bu sırada kanatlar açılıyor ön tekerler şasinin içine doğru giriyor ve aracın arkasında bir itme mekanizması açılıyor. 2 litrelik özel bir turbo motor, gücü ön tekerlerden arkadaki itici mekanizmaya aktarıyor.

AeroMobil aracın karada 700 km, uçarken ise 750 km menzili olduğunu belirtiyor. Araçta 90 litrelik bir benzin deposu bulunuyor. Araç uçarken saatte 259 km hıza ulaşabiliyor. Toplam 240 kg ağırlık araçta rahatça taşınabiliyor. Yani iki yetişkin ve onların bavulları sorunsuz bir şekilde araca sığabilir.

Pilot lisansı gerekiyor

Bu araç, sıradan vatandaşların yolculuklarını yeni bir seviyeye taşıması için tasarlanmadı. Gözleri yaşartan fiyat etiketinin yanı sıra, araç aslında bir nevi bir uçak. Yani kullanmak için bir pilot lisansı ve belirli bir süre uçuş tecrübesi gerekiyor.

Sıradan kullanıcıların araçlarının daha ziyade dikey iniş kalkış yapabilen (VTOL) dev bir drone benzeri pervaneli araçlar olması bekleniyor. Bu tarz araçlar Uber, Zee Aero, Aurora Flight Sciences ve Joby Avitation gibi şirketlerce geliştiriliyor.

Bu araç ise bölgesel uçak pistlerine erişimi olan ve orta mesafe seyahat eden zengin müşteriler için tasarlanmış, karada da gidebilen bir uçak mahiyetinde. Aracın 1,2 ila 1,5 milyon Avro arasında değişen fiyatlarına rağmen ilk 500 aracın hızla tükenmesi de şaşırtıcı olmayacaktır.

Kaynak: New Atlas, AeroMobil

Bu hafta düzenlenen Top Marques Monaco otomobil fuarında, Monaco Prensi Albert II, 2020'den itibaren kullanılması planlanan AeroMobil uçan arabanın örtüsünü kaldırdı. Slovakya merkezli Aeromobil, uçan arabasının üretim modeli olarak tanıttığı aracın başlangıçta 500 adet üretileceğini belirtti ve ön siparişlerin alınmaya başladığını açıkladı. Bir süper otomobilin kıvrımlarına ve tavrına sahip olan araç geniş bir otomobil park alanına sığabiliyor. Yolda, saatte 160 km hızla seyahat edebilen araç tek bir butonla bir uçağa dönüşebiliyor. Dönüşüm 3 dakikadan az sürüyor. Araç havada saatte 259 km hızla 750 km mesafe kat edebiliyor. Aracın fiyatı 1,2 ila 1,5 milyon Avro arasında değişiyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği