Dünyanın ilk VR tema parkı

Çin dünyanın ilk sanal gerçeklik tema parkını açtı. SoReal (Çok Gerçek) adı verilen park gerçekten de adının hakkını veriyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Sanal gerçeklik hayranları için büyük bir haber: Çin dünyanın ilk sanal gerçeklik tema parkını açtı. SoReal (Çok Gerçek) adı verilen park gerçekten de adının hakkını veriyor.

Hero ve House of Flying Daggers gibi filmlerin ve 2008 Pekin Olimpiyatları açılış törenin yönetmeni Zhang Yimou tarafından kurulan park gerçekten inanılmaz görünüyor. Park Pekin’de merkezi bir yerde, Tiananmen Meydanı’na sadece iki blok uzaklıkta bulunuyor. 3 bin metrekarelik alana kurulan park geçtiğimiz hafta hizmete girdi. Sekiz ana ürünü bulunan park aynı zamanda dünyanın en büyük serbest dolaşım VR sistemine de ev sahipliği yapıyor.

Parkta oyuncular geleceğe yolculuk yapabiliyor, uzaya uçabiliyor, canavarlarla savaşabiliyor hatta Uzay Yolu’na bile girebiliyor. Bunlar dışında sanal gerçeklik ortamında filmler ve eğitim deneyimleri de sunuluyor.

Sosyal sanal gerçeklik

SoReal ekibi, sanal gerçekliği tekil bir deneyim olmaktan çıkarıp paylaşımlı bir deneyime dönüştürmeye odaklanmış durumda. Parktaki çok oyunculu sanal gerçeklik sisteminde 25 koltuk bulunuyor. Park açılalı sadece birkaç gün olmuş olmasına rağmen, önünde parlak bir gelecek bulunduğu açık. Geçtiğimiz yıl yapılan 60 günlük deneme döneminde park 6 bin ziyaretçi ağırladı. Her bir ziyaretçi, yarım günlük girişle ortalama 160 ila 230 Liralık harcama yaptı. Tek deneyim için girenler ise 30 ila 40 Lira’lık harcamada bulundu.

IDC, 2019 yılına gelindiğinde Çin’in sanal gerçeklik pazarında ABD’yi geçeceğini öngörüyor.

Sanal gerçeklik ana akım oluyor

Dünyanın en büyük sanal gerçeklik parkını inşa etmek kolay olmadı. Ancak bu sayede bu ortam herkes için erişilebilir hale geldi. Parkın karşılaştığı en büyük sorun, sanal gerçekliğin ne olduğunu bilmeyen insanların konuyu anlamasını sağlamak oldu.

Kendisini fütüristik bir yüksek teknoloji parkı olarak tanımlayan SoReal yakında Çin’in diğer şehirlerinde ve tüm dünyada yeni parklar açmaya hazırlanıyor.

Kaynak: The Memo

Sanal gerçeklik hayranları için büyük bir haber: Çin dünyanın ilk sanal gerçeklik tema parkını açtı. SoReal (Çok Gerçek) adı verilen park gerçekten de adının hakkını veriyor. Hero ve House of Flying Daggers gibi filmlerin ve 2008 Pekin Olimpiyatları açılış törenin yönetmeni Zhang Yimou tarafından kurulan park Pekin'de merkezi bir yerde, Tiananmen Meydanı'na sadece iki blok uzaklıkta bulunuyor. 3 bin metrekarelik alana kurulan park geçtiğimiz hafta hizmete girdi. Sekiz ana ürünü bulunan park aynı zamanda dünyanın en büyük serbest dolaşım VR sistemine de ev sahipliği yapıyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği