Sanal gerçeklik için ‘güç ceketi’

Sanal gerçeklikteki fiziksel geri bildirim eksikliğine çözüm üretmek isteyen Disney Research araştırmacıları, Force Jacket (güç ceketi) adında bir ürün geliştirdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Sanal gerçeklik dünyaları çok güzel görünüyor ancak uzanıp o dünyadaki bir şeye dokunmaya çalıştığınızda bütün büyü bozuluyor. Fiziksel geri bildirim eksikliğine çözüm üretmek isteyen Disney Research araştırmacıları, Force Jacket (güç ceketi) adını verdikleri bir ürün geliştirdi. Güç ceketi basınç ve gücü taklit etmek için şişirilebilen bölmelerden oluşuyor.

Dokunsal geri bildirim aslında temas motoru kullanan pek çok sanal gerçeklik çalışmasında titreşimlerle sağlanıyor. Bu sistemlerin eldivenlere, ayakkabılara hatta tüm vücudu saran kıyafetlere yerleştirildiğini gördük. Ancak Disney Research, MIT ve Carnegie Mellon Üniversitesinden araştırmacılar tarafından geliştirilen Force Jacket farklı bir yöntem izliyor. Omuzlar, kollar, göğüs, karın ve sırt bölgesinde yer alan 26 adet şişirilebilir bölme, ceketi giyen kişinin bu bölgelerde farklı hisler algılamasını sağlayabiliyor.

Pek çok farklı hissi oluşturabiliyor

Bir hava kompresörü ve vakum pompasına bağlı tüpler sayesinde istenen hızda şişirilip söndürülebilen bölmeler bu şekilde farklı hisleri taklit edebiliyor. Örneğin bir yumruk darbesini taklit etmek için küçük bir alan hızlıca şişirilirken, sarılma hissi yaratmak için daha geniş bir alandaki bölmeler daha yavaş şişiriliyor. Ayrıca bölmelerin hızla şişirilip söndürülmesi de titreşim hissi yaratabiliyor.

Tasarımcılar sistemi denemek için 16 katılımcıya güç ceketini giydirdi ve bazı sanal gerçeklik uygulamalarını denemelerini istedi. Görsellerle desteklenince tasarımcılar omuzdan dürtme, sırta çamur damlaması, kollardan yukarı tırmanan böcekler, göğüse isabet eden bir kartopu hatta vücuda dolanan bir yılan gibi belirli hisleri yaratmayı başardı. Titreşimler ise motosiklet kullanmak, yağmurda ıslanmak ya da kalp çarpıntısı gibi hisleri yaratmak için kullanıldı.

Disneyland’de kullanıma sunulabilir

Force Jacket bazı sanal gerçeklik uygulamalarında oldukça işlevsel olabilir ancak evimizde kullanmak için fazla büyük bir sistem. hava kompresörü ve vakum pompası ürünün işlevselliğini düşürüyor. Ancak Disney bu ürünü şirkete ait tema parklarında eğlence amaçlı olarak kullanıma sunabilir. Yıldız Savaşları serisinin haklarını elinde bulunduran şirket ‘güç ceketi’ adlı ürününü bir Yıldız Savaşları simülasyonunda ziyaretçilerin ‘gücü hissetmesi’ için kullanabilir. Disney’in geçtiğimiz günlerde ışın kılıcı savaş sistemi için dokunsal geri bildirimli kıyafet patenti de bu fikri destekler nitelikte.

 

Kaynak: New Atlas

Sanal gerçeklik dünyaları çok güzel görünüyor ancak uzanıp o dünyadaki bir şeye dokunmaya çalıştığınızda bütün büyü bozuluyor. Fiziksel geri bildirim eksikliğine çözüm üretmek isteyen Disney Research araştırmacıları, Force Jacket (güç ceketi) adını verdikleri bir ürün geliştirdi. Güç ceketi basınç ve gücü taklit etmek için şişirilebilen bölmelerden oluşuyor. Bu bölmelerin farklı hız ve şiddette şişirilmesi ve indirilmesiyle birbirinden farklı bir çok his taklit edilebiliyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği