Star Wars, geliriyle Disney’i ihya etti

Star Wars'un hak sahibi Lucasfilm'i 4 milyar dolara satın alan Disney gelir hedeflerini aşarak kendi şirket rekorunu kırdı.
  • Disney tarafından satın alınan Lucasfilm’in Star Wars serisinin son bölümü 1 milyar dolar gelire en hızlı ulaşan film ünvanını ele geçirmişti.
  • Şirket tarafından açıklanan rakamlara göre Disney 4 milyar dolara aldığı bu ‘hazinenin’ bedelini şimdiden büyük oranda garantilemiş durumda.

star-wars-the-force-awakens-fragmani-vizyondajpg

Disney, bilim-kurgu türünün en büyük efsanelerinden Star Wars’u 2012 yılında 4,05 milyar dolara satın aldığı Lucasfilm ile bünyesine katmıştı.  Firma tarafından yapılan açıklamada yılın ilk çeyreğinde ticari ürünler sayesinde 2.9 milyar dolar kazanç açıklandı. Disney, bu başarısını elbette Star Wars: Güç Uyanıyor adlı son filme borçlu.

Satın alım kararını her fırsatta savunan Disney CEO’su Bob Iger, söz konusu gelirin şirketin tarihinde bir ilk olduğuna dikkat çekiyor. Yeni hedef ilerideki bölümlerde gişe ve ticari yan ürün stratejilerini (yani gelir hedeflerini) bu rekoru göz önünde bulundurarak yapmak.

Star Wars: Güç Uyanıyor filmi sadece ABD’de 50 günde 900 milyon dolar hasılat yaptı. Böylece dünyanın en çok kazandıran filmi unvanını elinde bulunduran Avatar’ı da geriden bırakan film dünya çapında 2 milyar doları aşan gelire ulaştı. Disney’in kazancı sadece gişe gelirinden kaynaklanmıyor. Film karakterlerinden oluşan oyuncak, oyun ve Star Wars eşyaları gibi ürünler kelimenin tam anlamıyla ‘para basıyor’. Başka bir deyişle Star Wars ürünlerini bu kadar çok ön plana çıkartmasıyla eleştiri toplayan Disney’in bu hırsı boşuna değil.

ABD Başkanlık Ofisi Beyaz Saray bile Star Wars’a uzak kalmayarak filmdeki karakterleri bir basın toplantısında ağırladı.  Basın toplantısının sonunda ABD Başkanı Barack Obama, Star Wars’ın son bölümünü izeyeceğini söyleyerek ayrıldı (Film savaşta yakınlarını kaybeden aileler için Beyaz Saray’da özel bir gösterime de sahne olmuştu).

Güç bizimle mi bilmiyoruz ama Disney ile olduğuna hiçbirinizin şüphesi olmasın.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği