Star Wars, 4 milyar Dolarlık bir ekonomi yarattı

Disney, The Last Jedi, Rogue One ve The Force Awakens filmlerinden 4 milyar Dolar kazandı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Wall Street analistleri, Walt Disney şirketinin 2012’de Star Wars haklarını elinde bulunduran Lucasfilm’i 4,06 milyar Dolarlık yüksek bir fiyata rağmen satın almasından övgüyle bahsetti çünkü Star Wars: The Last Jedi, Rogue One ve Star Wars: The Force Awakens, dünya çapındaki bilet satışlarında 4,06 milyar Doları geçti.

Aralık’ta Kuzey Amerika’da gösterime giren The Last Jedi, yaklaşık iki haftada 934,2 milyon Dolar gişe hasılatı elde ederken bunların 464,6 milyon Doları yurt içinden, 469,6 milyon Doları ise yurt dışından sağlandı. The Force Awakens filminin devamı olan The Last Jedi, Rian Johnson tarafından yönetildi ve Disney’in Beauty and the Beast’in 1,264 milyar Dolarlık gelirini yakaladı. Film yapımcısı Gareth Edwards’ın Aralık 2016’da bağımsız olarak yayınlanan Rogue One filmi, dünya genelinde 1,056 milyar Dolar kazanmıştı.

Stüdyoların kendi çekim bölümlerinin olması ve Disney Animation ile birlikte şirketin istikrarı, Disney’i Hollywood’un en başarılı film stüdyosu haline getirdi. Disney’in, 2006’da Pixar’ı, 2009’da Marvel Entertainment’ı ve 2012’de Lucasfilm’i satın alması şirketin CEO’su Bob Iger tarafından tasarlandı. Iger’ın en büyük hamlesi ise yakın zamanda Fox’un filmlerinin ve televizyon stüdyolarının çoğunu 52,4 milyar Dolara satın alması oldu.

Kaynak: Hollywood Reporter

2012'de Lucasfilm'i 4.06 milyar Dolara satın alan Walt Disney, sadece The Last Jedi, Rogue One ve The Force Awakens filmlerinden bu miktarın üzerinde gelir elde etti. Rian Johnson tarafından yönetilen The Last Jedi filmi, bir milyar Doların üzerinde gişe hasılatına ulaşırken Gareth Edwards'ın Aralık 2016'da bağımsız olarak yayınlanan Rogue One filmi 1,056 milyar Dolar kazanmıştı.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği