Tesla’nın Çinli rakibi LeSee

Çinli LeEco firması elektrikli yarı otonom aracı LeSee'yi tanıttı. Şirket bir süredir Tesla'ya rakip olacak bir araç üretmeyi planlıyordu.
  • Uzun zamandır Tesla’ya rakip olacak bir otomobil üretmeyi planladığını söyleyen Çinli LeEco şirketi, konsept aracı LeSee’yi basına tanıttı.
  • LeSee’nin teknik özelliklerine fazla değinilmezken aracın diğer teknoloji ürünleriyle etkileşim halinde olacağına vurgu yapıldı.

LeSee_Int_2

Çinli teknoloji şirketi LeEco, Tesla’nın elektrikli araçlarına rakip olarak ürettiği yarı otonom otomobili LeSee’yi tanıttı. Daha önceki açıklamalarında defalarca Tesla’ya ciddi bir rakip olacaklarını belirten LeEco, bu hamlesiyle iddialarını somutlaştırmış oldu. Çinli şirket otomobil üretimi konusunda Aston Martin ve Faraday Future ile birlikte çalışıyor.

Şirketin adında kullanılan ‘Eco’, ekosistem kelimesinin kısaltması olarak kullanılıyor. Bunun sebebi ise LeEco’nun sadece otomobil değil, aynı zamanda akıllı telefon, televizyon ve sanal gerçeklik sistemleri üretmesi. LeEco bu ürünlerin hepsini tek bir etkinlikte tanıttı ve gelecekte bunları birlikte kullanma planlarından bahsetti. LeSee’ye binen her yolcunun kendi deneyimini yaşamasına önem veren şirket ön koltukların arkasına ekranlar yerleştirdi. Bu ekranlar, televizyon ve VR (sanal gerçeklik) sistemleri ile birlikte otomobilin ve akıllı telefonun kullandığı bir bulut sistemine bağlanacak. Tüm ürünlerini birbiri ile bağlı hale getirmeyi amaçlayan şirket, müşterilerinin neredeyse tüm teknoloji ihtiyaçlarını karşılamak istiyor.

Etkinlikte LeSee’nin teknik özelliklerine fazla vurgu yapılmazken aracın saatte 209 km hıza kadar çıkabildiği belirtildi. LeSee’nin rakibi olmayı amaçladığı Tesla Model S saatte 241 km’lik maksimum hızı ile bu alanda üstünlüğünü koruyor. Ancak yapılan tanıtımda şirketin amacının Tesla’dan daha hızlı ve daha uzun mesafe gidebilen bir araç yapmak olduğu vurgulandı.

LeSee_Ext_6

Gelecek planlarını yansıtan bir konsept olarak üretilen ilk modelde bazı fantastik tasarım ögeleri dikkat çekiyor. Genel olarak sportif bir yapısı bulunan aracın ön kısmındaki boş alana alışmaksa biraz zor olacak. Klasik ikili far tasarımını tek ön panel ile değiştiren LeSee gelecekte bu alanı gösterge ekranı olarak kullanmayı planlıyor.

Araç sahneye ilk çıktığında başkan yardımcısı Ding Lei tarafından kullanıldı. Tanıtımın ardından araç akıllı telefon üzerinden gönderilen talimatla kendisini park etti. LeSee’nin kullanım alanlarıyla ilgili yenilikçi fikirleri olan LeEco, aracı ucuz bir fiyata satıp, asıl kazancı diğer hizmetler ve üyeliklerden kazanmayı planlıyor. Bu hizmetler aracın diğer teknolojik ürünlerle iletişimini sağlamaya yarayan servisler olacak. Bu sayede gelecekte otomobillerin ücretsiz olarak dağıtılması ve sadece hizmetlerden para alınması düşünülüyor.

Aracın 25 Nisan’daki Pekin Otomobil Fuarı‘nda sergilenmesi bekleniyor.

1 Yorum

  • Şimdi bizim sözde ”SANAYİCİ” mizin üretip ( yarı mamül bile olsa) satma üzerine bir dünyanın bittiğini görmemek için gözünü çıkarıp üzerine basması da yetmeyecek.

    Birçok girşimin aslında hizmet servis üzerine kurulması gerekli. AL abi sen bunu kullan dünyası bitti. Hem ürünü hem hizmete kimse para vermek istemiyor artık. Böylece ürünün kalitesinin de çok bir etkisi kalmıyor çünkü ürün onun değil bozulunca hizmet kesiliyor ve alamadığı hizmetinde parasını ödemiyor.

    Devletlerin bu konuda yapacakları düzenlemeler ile özellikle İLETİŞİM şirketlerinin hizmet veremedikleri zamanda ücretlendirilmemesi ( toplu bir paket bile olsa) üzerine tüketiciyi koruyan yasalar çıkarmaları ile rekabetin ve kalitenin de artacağını kesin.

    Bence ÇİN yeni dünya düzeninde sanayileşmenin bir sonraki adımını anlamış ve uygulamaya başlamış. Ürün ve hizmet entegrasyonunu başaran kazanacak.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği