Kalaşnikof’tan retro görünümlü elektrikli otomobil

Rus silah üreticisi Kalaşnikof, 1970'lerin bir otomobil modelinden ilhamla geliştirdiği yeni elektrikli aracın, Tesla'ya alternatif olacağını söylüyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Rus silah üreticisi Kalaşnikof, 1970’lerin nadir bir otomobil modelinden ilhamla geliştirdiği yeni elektrikli aracın, Elon Musk’ın Tesla’sına alternatif olacağını söylüyor. AK-47 makineli tüfeği ile bilinen şirket Perşembe günü tanıttığı retro görünümlü mat mavi prototipine CV-1 adını verdi. Araç Moskova’daki Savunma Fuarı’nda gösterildi.

Aracın görünümü, 1970’lerin Sovyet kısa kasa otomobili Izh-Kombi’den esinlenilerek tasarlandı. Kalaşnikof Concern adlı ana şirket elektrikli süper otomobil için son teknoloji ürünleri ürettiklerini ve devrim yaratacak bir invertör (güç çevirici) geliştirdiklerini söylüyor. Araç tek şarjda 350 km gidebilecek. Şirketten yapılan açıklamada “Bu teknoloji bizi Tesla gibi küresel elektrikli araç üreticileri arasına sokacak ve onlara rakip olmamızı sağlayacak. Konseptimizi geliştirirken küresel pazar liderlerinin deneyimlerinden ilham aldık.” ifadelerine yer verildi.

Tepkiler karmaşık

Kalaşnikof uzun zamandır markasını farklı alanlara genişletmek istiyordu. Şirket yakın zamanda kıyafet, şemsiye ve cep telefonu kılıfı gibi bir çok sivil ürün geliştirdi. Elektrikli araçlara girişi ise Ruslar tarafından karmaşık tepkiler aldı. Şirketin Facebook sayfasındaki elektrikli otomobil haberine gelen yorumlarda siberpunk ve Izh-Zombie gibi ifadeler göze çarptı. Bir kullanıcı “Tanklarınız çok güzel de arabalardan uzak dursanız daha iyi olacak” yorumunda bulundu.

Bu hafta içinde Kalaşnikof’un iki ayaklı savaş robotu internette alay konusu olmuştu. Igorek adı verilen altın renkli makine, henüz üretim aşamasıdayken sosyal medya mimlerinin bir parçası haline geldi.

Kaynak: The Guardian

Rus silah üreticisi Kalaşnikof, 1970'lerin bir otomobil modelinden ilhamla geliştirdiği yeni elektrikli aracın, Tesla'ya alternatif olacağını söylüyor. Yeni bir invertör teknolojisi kullandığı belirtilen araç tek şarjda 350 km yol alabiliyor. Şirket bu teknolojinin, elektrikli aracı küresel rakipleri arasında öne çıkaracağını söylüyor. Kalaşnikof'un Facebook sayfasında yayımlanan haberin altına gelen yorumlar ise çok olumlu değil.

1 Yorum

  • Ön ızgara, farlar ve lastikler hoşuma gitti ama geri kalan bölümler aşırı “retro” olmuş!

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği