Bill Gates çocuklarına 14 yaşına kadar telefonu yasakladı

Dünyanın en zengin adamı, Bill Gates, çocuklarına 14 yaşına kadar cep telefonunu yasakladığını ve yemek masasında da telefon kullanılmadığını söylüyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Çocuklarınızın elinden tableti belki de bugün onuncu kez zorla aldıysanız, Silikon Vadisi’nin kralının da sizinle aynı fikirde olduğunu duymak sizi biraz olsun rahatlatabilir. Dünyanın en zengin adamı, Microsoft’un efsanevi kurucusu Bill Gates, çocuklarına 14 yaşına kadar cep telefonunu yasakladığını söylüyor. Ayrıca evde, yemek masasında telefon kullanmanın da yasak olduğunu belirten Gates, en küçük çocuğunun akşam ne kadar ekrana baktığını da kontrol ettiğini söylüyor.

Üç çocuğu bulunan Gates (Jennifer, 20, Rory, 17, Phoebe, 14) “Genellikle bir saat belirleriz ve o saatten sonra ekrana bakmayı bırakırız. Bu, çocukların da uygun bir saatte uyumasına yardımcı oluyor. Her zaman teknolojinin nasıl faydalı kullanılabileceğine bakmaya çalışıyoruz; ödevleri yapmak, arkadaşlarla iletişim halinde olmak gibi… Çocuklarımız 14 yaşına kadar cep telefonu kullanmadı ve diğer çocukların daha erken yaşlarda telefon aldıklarını söyleyip şikayet ettiler.” diyor.

Bill Gates’in çocuklarının 14 yaşına gelince hangi telefonu aldıklarını bilmiyoruz ancak, Gates’in en büyük rakibi Steve Jobs’un tasarladığı iPhone’lardan almaları babalarını üzebilir. Ama Bill Gates’e baktığınızda, çok fazla parası olmasının her şeyin en pahalısından alacağı anlamına gelmediğini görebiliyorsunuz. 35 Lira’lık Casio saat kullanan Gates, McDonald’s ve Burger King gibi Amerikan hamburger zincirlerini çok sevdiğini söylüyor. Haliyle çocuklarının da ihtiyaçlarını karşılayacak kadar bir telefon aldıklarını düşünmek çok da saçma olmaz.

Yardımlar amacına ulaşıyor

Röportajda ayrıca, CEO görevinden ayrıldıktan sonra yaptığı yardımlardan da söz eden Gates, dünyada bazı şeylerin iyiye gittiğine dair rakamlar da paylaştı. Birleşik Krallık’ın Küresel Çocuk Felcini Ortadan Kaldırma İnisiyatifi çerçevesinde bugün felçli olarak yaşayacak 1,6 milyon kişinin sağlıklı hayatlar sürebildiğine dikkat çeken Gates “1930’larda her 10 kişiden sadece 3’ü okuma yazma biliyordu; şimdi ise bu rakam her 10 kişiden 8’inin de üzerine çıkmış durumda. 1950’lere kadar dünyanın dörtte üçü aşırı yoksullukla mücadele ediyordu; bugün bu rakamı yüzde 10’un altına düşürdük. 1990’larda, her 10 çocuktan biri, 5 yaşına gelmeden, neredeyse tamamen engellenebilecek sebeplerle yaşamını kaybediyordu; bugün bu rakam her 20 çocuktan birinden daha az.” şeklinde konuştu.

Dünyadaki tüm çocukları, her şeyden daha fazla koruyan adamın kendi çocukları hakkında da sık sık konuşması gayet normal. Tek olumsuz durumun ise çocuklarıyla yeterince kaliteli zaman geçirememesi olduğunu söylüyor. Kendisini en çok mutlu eden şeyin eşi ve çocukları olduğunu belirten Gates, “Para sahibi olmak, size istediğiniz her şeyi sunmuyor.” diyor.

Kaynak: Mirror

Çocuklarınızın elinden tableti belki de bugün onuncu kez zorla aldıysanız, Silikon Vadisi’nin kralının da sizinle aynı fikirde olduğunu duymak sizi biraz olsun rahatlatabilir. Dünyanın en zengin adamı, Microsoft’un efsanevi kurucusu Bill Gates, çocuklarına 14 yaşına kadar cep telefonunu yasakladığını söylüyor. Ayrıca evde, yemek masasında telefon kullanmanın da yasak olduğunu belirten Gates, en küçük çocuğunun akşam ne kadar ekrana baktığını da kontrol ettiğini söylüyor. Üç çocuğu bulunan Gates “Genellikle bir saat belirleriz ve o saatten sonra ekrana bakmayı bırakırız. Bu, çocukların da uygun bir saatte uyumasına yardımcı oluyor.” diyorYorumunuz: