Bill Gates’ten çocukların teknoloji kullanımına yönelik ipuçları

Dünyayı değiştirecek nitelikte teknolojiler tasarlamadaki başarısına rağmen Gates çocuklarının teknoloji kullanımında şaşırtıcı ölçüde katı kurallar uyguluyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Milyarder iş adamı Bill Gates’in birkaç röportajında belirttiği üzere, dünyayı değiştirecek nitelikte teknolojiler tasarlamadaki başarısına rağmen Gates çocuklarının teknoloji kullanımında şaşırtıcı ölçüde katı kurallar uyguluyor.

Gates 2017’nin Nisan ayında Mirror’a verdiği röportajda “Çocukların ev ödevleri veya arkadaşlarla iletişim kurmaları gibi çeşitli etkinlikler için teknolojinin en iyi şekilde nasıl ve nereye kadar kullanılabileceğini araştırıyorum.” demişti. Gates’in 15, 18 ve 21 yaşlarındaki üç çocuğunun da 14 yaşına kadar cep telefonu kullanmalarına izin yoktu. Ayrıca yemek masasında cep telefonu kullanmak her zaman yasak olduğu gibi yatma saatine yakın cep telefonu kullanımı da sınırlıydı.

Gates Mirror’a verdiği demeçte, çocuklarının sık sık akranlarının çok daha erken yaşlarda cep telefonu kullanmaya başladığını örnek göstererek yakındıklarını söyledi. Fakat bu şikayetler Gates’in teknoloji politikasında herhangi bir esnekliğe yol açmamış. Gates, Matt Lauer’in sunduğu Today Show’da yaptığı bir röportajda çocuklarının Facebook şifresini öğrenecek kadar ileri gitmediğini fakat çevrimiçi güvenliğin ebeveyn için günümüzde son derece çetrefilli bir konu olduğunu belirtmişti.

Bazı psikoloji uzmanlarına göre akıllı telefonların fazla kullanımı, diğer bir deyişle ‘telefon bağımlılığı‘ akademisyenler, ebeveyn ve hatta Silikon Vadisi çalışanları için giderek büyüyen bir endişe haline geliyor. Gates’in akıllı telefon kullanımı düzenlemesinde izlediği politikayı benimseyen birkaç önemli isim daha var. Örneğin iPad’i icat eden Steve Jobs çocuklarının cihazı evde kullanmalarına izin vermiyordu. iPad’in piyasaya sürülmesinden kısa bir süre sonra New York Times muhabiri Nick Bilton ile görüşen Jobs “Çocuklarımızın evdeki teknoloji kullanımını sınırlıyoruz.” demişti.

Apple’a açık mektup

Geçtiğimiz son birkaç ayda çok sayıda Silikon Vadisi yöneticisi, Apple, Facebook, Google ve Twitter ürünlerinin kullanıcının bütün vaktini tüketen gücüne dair açıklamalar yaptı. Napster’ın kurucusu, Facebook’un Kurucu Başkanı Sean Parker Kasım ayında Axios’a verdiği bir röportajda “Teknoloji insanların birbiriyle ve toplumla olan ilişkisini gerçek anlamda değiştiriyor. Akla gelmeyecek yollarla verimliliği etkiliyor.” demişti.

İnsanların Silikon Vadisi devlerine arkalarını döndüğünü gösteren en son işaret, Apple’ın en büyük hissedarlarından ikisinin şirkete açık mektup yazarak ürünlerin çocuk beyni üzerindeki etkisine dair endişelerini belirtmeleri oldu. Mektubun yazarları Jana Partners ve Kaliforniya Eyalet Öğretmen Emeklilik Sistemi (Calstrs), “Kanıtları gözden geçirdik. Genç tüketicilerin Apple ürünlerini en uygun şekilde kullandığına emin olmak adına Apple, aileler için daha fazla seçenek ve araç sunmalı.” yazdı.

Kaynak: Business Insider

Bill Gates, dünyayı değiştirecek nitelikte teknolojiler üretmesine rağmen çocuklarının teknoloji kullanımında şaşırtıcı ölçüde katı kurallar uyguluyor. Örneğin, Gates'in 15, 18 ve 21 yaşlarındaki üç çocuğunun da 14 yaşına kadar cep telefonu kullanmalarına izin yoktu. Ayrıca yemek masasında cep telefonu kullanmak her zaman yasak olduğu gibi yatma saatine yakın cep telefonu kullanımı da sınırlıydı. Gates'in çocukları için izlediği teknoloji politikasının bir benzerini Steve Jobs'un benimsediğini görüyoruz. iPad'i icat eden Jobs, çocuklarının cihazı evde kullanmalarına izin vermiyordu.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği