Apple, telefonlarına çok güçlü ebeveyn kontrol sistemi eklemeyi planlıyor

Bazı yatırımcıların Apple’a gönderdiği bir açık mektup, teknoloji devinin ebeveynler için yeni kontrol araçları geliştirme kararı almasına sebep oldu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bazı yatırımcıların Apple’a gönderdiği bir açık mektup, teknoloji devinin ebeveynler için yeni kontrol araçları geliştirme kararı almasına sebep oldu. The Wall Street Journal’da yayımlanan rapora göre Apple, çocukların akıllı telefon kullanımının kontrol altında tutulması için, iPhone ve diğer cihazlarında bulunan ebeveyn kontrolü özelliklerini artırmayı planlıyor.

Apple, The Wall Street Journal’a yaptığı açıklamada “Ürünlerimizin kullanım yöntemi ve bunun kullanıcılar ve çevrelerindeki kişiler üzerindeki etkileri bizim için oldukça önemli. Bu sorumluluğu oldukça ciddiye alıyoruz ve özellikle çocukları koruma konusunda müşterilerimizin beklentilerini karşılamak hatta bu beklentilerin üzerine çıkmak için çabalıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Apple yeni ve geliştirilmiş özelliklerin neleri barındıracağına dair bir açıklamada bulunmadı ancak 2008’de cihazlarına yerleştirilen özelliklerden söz etti. Her iPhone cihazının ‘Ayarlar’ uygulamasında ‘Ebeveyn Kontrolü’ bölümü bulunuyor. Buradan ebeveynler, çocuklarının bazı web sitelerine erişimini, uygulama içi satın almalarını kontrol edebiliyor ve uygulama yükleyip silebiliyor.

Apple tarih vermedi

Ancak mevcut ayarlar, yatırımcıların endişelerini gidermek için yetersiz kalıyor. Bu sebeple geçtiğimiz hafta Apple’a konuyla ilgili problemleri belirten bir açık mektup gönderildi. Mektubun yazarları Jana Partners ve Kaliforniya Eyalet Öğretmen Emeklilik Sistemi (Calstrs) Apple’ın yaklaşık 2 milyar Dolar’lık hisselerini elinde bulunduruyor. Apple’ın toplam pazar değerinin 900 milyar Dolar olduğu göz önünde bulundurulduğunda bu oldukça düşük bir hisse. Yine de bu grubun endişeleri Apple’ın dikkatini çekmeyi başardı.

Mektupta Apple’ın cihazlarına, ebeveynlerin çocukların akıllı telefon kullanımını engellemesini sağlayacak ayarlar eklemesi talep edildi. Yatırımcılar ayrıca Apple’ın, akıllı telefon kullanımının çocuk sağlığına ve zihinsel sağlığa etkilerini inceleyen araştırmalara yardımcı olmasını önerdi. Apple yeni ebeveyn kontrolü ayarları için bir tarih vermedi.

Kaynak: Ars Technica

Bazı yatırımcıların Apple’a gönderdiği bir açık mektup, teknoloji devinin ebeveynler için yeni kontrol araçları geliştirme kararı almasına sebep oldu. The Wall Street Journal’da yayımlanan rapora göre Apple, çocukların akıllı telefon kullanımının kontrol altında tutulması için, iPhone ve diğer cihazlarında bulunan ebeveyn kontrolü özelliklerini artırmayı planlıyor. Yatırımcılar ayrıca Apple’ın, akıllı telefon kullanımının çocuk sağlığına ve zihinsel sağlığa etkilerini inceleyen araştırmalara yardımcı olmasını önerdi. Apple yeni ebeveyn kontrolü ayarları için bir tarih vermedi.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği