Facebook, Messenger Kids’i yayınladı

Çocukların mesajlaşması için ebeveyn denetimlerine sahip uygulama piyasaya sürüldü.

Haber Özeti

Tam Sürüm

13 yaşın altındaki çocukların, ebeveyn kontrolleri sayesinde daha güvenli iletişim kurmalarına izin vermek için tasarlanan Messenger Kids, 10 Ocak’ta ‘Fire’ tabletlerinde kullanıma sunuldu. Aslında uygulama, iPad, iPhone ve iPod cihazlarında aralık ayı başında piyasaya çıkmıştı. Uygulamanın yayınlanmasının ardından tartışmalar gecikmedi. Messenger Kids, Facebook’taki ve genel olarak sosyal medyadaki yetişkinlerin bağımlılığı ve ekrana bakma sürelerinin özellikle çocuklar üzerindeki etkisi konusunda artan endişelerin olduğu zor bir zamana denk geldi.

Bu hafta, Apple, şirketin ebeveynlere çocuklarının telefon kullanımını sınırlamanın bir yolunu vermesi konusundaki sorulara yanıt verdi. Şirket, yazılımlara yeni ebeveyn denetimi özellikleri ekleyeceğini söyledi. Bu arada Facebook, yanlış bilgi verme ve bağımlı hale getirme konusunda son bir yıldır eleştiriliyor. Bu açıdan, Messenger Kids’in piyasaya sürülmesi, sigara pazarlamacılarının reşit olmayan çocukları hedef almasına eş değer gösterildi.

Bir ebeveyn olarak düşünüldüğünde işin içinden çıkmak kolay olmuyor

Gerçek şu ki, küçük çocuklar, Musical.ly, Snapchat ve iMessage gibi uygulamalar vasıtasıyla birbirlerine mesaj gönderiyorlar. Bunların hiçbirinde ebeveyn denetimleri için herhangi bir araç bulunmamakta, bu da aslında, çocukların küçükken cihazlarını ve iletişim uygulamalarını takip etmeye çalışan ebeveynlerin işini zorlaştırmaktadır. Günümüzde, çocuklara çevrimiçi dünyada yardımcı olmak çok zor ama yine de yapılması gereken bir şey. Her ne kadar bazen beğenilmesede  ne internet ağı sona erecek ne de insanlar birdenbire çevrimiçi iletişim kurmaktan vazgeçecek.

En azından Facebook harekete geçmiş olsa da Apple gibi büyük teknoloji şirketleri, yıllardır ebeveynlerin kaygılarını göz ardı ettiler ancak Facebook’un bu konudaki en doğru şirket olup olmadığı tartışılır. Her şeyden önce, şirketin çıkarları, platformuna bağımlı hale gelen yeni nesil kullanıcılara bağlıdır bu nedenle, eleştiriler büyüyerek devam edebilir.

Kaynak: TechCrunch

13 yaşından küçük çocukların ebeveyn denetimli güvenli iletişim uygulaması Messenger Kids, Fire tabletleri için de yayınlandı. Geçtiğimiz ay iPad, iPhone ve iPod cihazları için yayınlanan uygulama, Facebook'un bağımlılık ve yanlış yönlendirme eleştirilerinden nasibini aldı. Ebeveyn denetimi olmayan diğer iletişim uygulamaları, anne babaları zor durumda bırakırken, Facebook'un bu hamlesinin etkileri merakla bekleniyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği