Amazon Alexa’ya iki yeni dava

Amazon Alexa’ya Kaliforniya ve Washington’da açılan iki ayrı dava, cihazın çocukların sesini izinsiz kaydettiğini iddia ediyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Amazon, Alexa cihazının çocukların gizlilik hakkını ihlal ettiği gerekçesiyle davalık oldu. Bu hafta açılan iki davanın, Amazon’un sesli asistanı Alexa’nın çocukların seslerini onların onayını almadan kaydettiğini iddia ediyor.

Davalardan ilki Kaliforniya eyaletinde 8 yaşında bir davacı, ikincisi de Washington eyaletinde 10 yaşındaki bir davacı tarafından açıldı. Her iki dava da çocukların aileleri tarafından çocuklar adına açılmış. Kaliforniya iddianamesi, “Alexa milyonlarca çocuğu kendi rızaları veya ebeveynlerinin rızası olmadan rutin olarak kaydediyor’’ diyor. “Bu uygulama, tüm tarafların izni olmadan sözlü iletişimin kaydedilmesini yasaklayan Kaliforniya yasasını ihlal ediyor.”

Davalar, Alexa’yı çocuklara da pazarlayan Amazon’u zor duruma sokabilir. Zira şirket henüz geçtiğimiz Pazartesi günü çocuklar için özel ürettiği Echo Dot Kids Edition’ı güncellediğini duyurmuştu.

Mozilla da uyarmıştı

Bu davalar ayrıca, çocuk hakları savunucularının geçtiğimiz ay Federal Ticaret Komisyonu’nu Echo Dot Kids Edition’ı araştırmaya davet etmesi sonrasına denk düşmesiyle de önemli. Çocuk hakları savunucuları cihazın çocuklar hakkında ebeveynlerin sonradan silemediği hassas bilgileri topladığını iddia ediyor ve bunun Çocukların Çevrimiçi Gizlilik Koruması Yasasını ihlal ettiğini söylüyor. Amazon daha önce cihazın koruma yasası gereklilikleri ile uyumlu olduğunu söylemişti.

Kar amacı taşımayan teknoloji firması Mozilla, geçtiğimiz yıl Amazon’u Echo Dot Kids Edition aracılığıyla topladığı çocuklarla ilgili veriler konusunda daha şeffaf olması gerektiği şeklinde uyarmıştı. Aslında Amazon kullanıcılarının ses kayıtlarını silmesine izin veriyor ancak bu kayıtların yazılı dökümleri Amazon’un servislerinde arşivleniyor.

Kaynak: CNet

Amazon, Alexa cihazının çocukların gizlilik hakkını ihlal ettiği gerekçesiyle davalık oldu. Davalardan ilki Kaliforniya eyaletinde, 8 yaşında bir davacı, ikincisi de Washington eyaletinde 10 yaşındaki bir davacı tarafından açıldı. Her iki dava da çocukların aileleri tarafından çocuklar adına açılmış. Kaliforniya iddianamesi, “Alexa milyonlarca çocuğu kendi rızaları veya ebeveynlerinin rızası olmadan rutin olarak kaydediyor’’ diyor. “Bu uygulama, tüm tarafların izni olmadan sözlü iletişimin kaydedilmesini yasaklayan Kaliforniya yasalarını ihlal ediyor.” Bu davalar, Alexa’yı çocuklara da pazarlayan Amazon’u zor duruma sokabilir. Zira şirket henüz geçtiğimiz Pazartesi günü çocuklar için özel ürettiği Echo Dot Kids Edition’ı güncellediğini duyurmuştu.Yorumunuz: