Yapay zeka çağının poster çocuğu bulundu

İngiliz bir çocuğun ağzından çıkan ilk kelime Alexa oldu. Amazon'un sanal asistanını kullanan ailesine özenen çocuk, ebeveynlerinden önce yapay zeka ile konuşmuş oldu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

İngiliz bir çiftin bir yaşındaki çocuğu konuşmaya başladığında ağzından çıkan ilk kelime Alexa oldu. Amazon’un sanal asistanını kullanan ailesine özenen çocuk, ebeveynlerinden önce yapay zeka ile konuşmuş oldu.

Minik Joe Brady’nin ebeveynleri, çocuklarının Amazon Echo akıllı hoparlörü çok sevdiğini fark etti. Alexa komutuna yanıt veren cihaz Joe’yu çok etkiliyordu. Ancak Lottie Ledger (21) ve Mark Brady (22) Joe’nun bir yaşına girdikten kısa bir süre sonra ağzından çıkan ilk kelimeyle şoke oldu. Joe her seferinde Alexa’dan bir yanıt alamıyordu ancak Alexa konuştuğu zamanlarda heyecandan yerinde duramıyordu.

“Anne, baba demeden Alexa dedi”

Joe’nun annesi Lottie “Anne ya da baba demeden önce Alexa dedi. Konuşmaya çalıştığında yanıt alabildiği birkaç şeyden biri oydu. Alexa ‘üzgünüm, ne dediğini anlamadım’ dediği zaman Joe çok gülüyordu. Bir gün gerçekten ‘Alexa’ demeyi başardı. Biz de bunu komik bulduğumuz için onu cesaretlendirdik. İlk başlarda ne dediğini anlamak için çok çabalamamız gerekti. Daha sonra Echo’ya doğru koşup onu çalıştırmak için uğraştığında anladık.” diyor.

Küçük çocuk Alexa’yla ilk olarak büyükannesinin evinde karşılaşmıştı. Bu olayın üzerinden geçen zaman dilimi içerisinde Joe bir çok yeni kelime öğrendi.

Amazon Echo 2014’te piyasaya sürüldü. Ürünün ilham kaynağı, Star Trek (Uzay Yolu) dizisindeki sesli sistemdi. Cihaz müzik çalabiliyor, alarm kurabiliyor, alışveriş listesi hazırlayabiliyor ya da hava durumu raporu verebiliyor. Şimdiye kadar 20 milyon adet Echo satıldı.

Kaynak: Daily Mail

İngiliz bir çiftin bir yaşındaki çocuğu konuşmaya başladığında ağzından çıkan ilk kelime Alexa oldu. Amazon'un sanal asistanını kullanan ailesine özenen çocuk, ebeveynlerinden önce yapay zeka ile konuşmuş oldu. Çocuğun anne ya da baba demeden önce Alexa demiş olması ilginç olduğu kadar düşündürücü de.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği