Yapay zeka asistanlarınızı TV’den uzak tutun

ABD’de bir TV programında, çocukların Amazon Echo cihazlarından sipariş verebileceğini söyleyen sunucu, yanlışlıkla izleyicilerin cihazlarını çalıştırdı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Eğer Amazon’un internete bağlanabilen ev asistanı Echo‘yu satın aldıysanız televizyonunuzun sesini kısmak isteyebilirsiniz çünkü cihazın sesli asistanı Alexa, konuşulanları dinliyor. Normalde sadece sesli iletişimle size hava durumu raporu sunması ya da çamaşır deterjanı siparişi vermenizi sağlaması gereken Amazon Echo, bazı istenmeyen şeyler de yapabiliyor.

https://www.youtube.com/watch?v=9jxU7r0yCgg

Alexa, konuşma tarzlarına ve kullanılan kelimelere uyum sağlıyor. Müzik ve video kitaplıklarınızı kontrol edebilen cihaz, sizin için alarm kurabiliyor, termostatı kontrol ederek evin ısısını ayarlayabiliyor hatta ışıkları açıp kapatabiliyor. Bu özellikleriyle kullanıcılara büyük kolaylıklar sağlayan cihaz, güvenlik ve mahremiyet konusunda endişelere de sebebiyet verebiliyor.

ESET Kuzey Amerika Güvenlik Araştırmacısı Stephen Cobb, “Bu cihazlar özellikle sizin sesinizi algılamıyor. Bu sebeple eve gelen bir misafirin çocuğu da yanlışlıkla bir şeyler sipariş verebilir. Çünkü cihaz bir çocukla bir yetişkinin sesini ayırt edemiyor.” şeklinde konuştu.

Şaka gerçek oldu

ABD’de yayın yapan televizyon kanalı CW6, tam olarak bu özelliğin yanlış kullanılmasına sebep oldu. Bir televizyon programında konuşan sunucular Jim Patton ve Lynda Martin, küçük çocukların da Amazon üzerinden, istenmeyen siparişler verebileceğinden bahsediyordu. Patton bu sohbet sırasında “Küçük bir kızın ‘Alexa bana bir oyuncak bebek evi sipariş et‘ demesi çok komik olurdu.” şeklinde bir cümle kurdu.

Sunucunun cümlesini bitirmesiyle birlikte kanala şikayet telefonları yağmaya başladı. Kanalın yayın yaptığı San Diego şehrinden pek çok kişi, sunucunun cümlesinin Amazon Echo cihazlarını tetiklediğini ve cihazların gerçekten bir oyuncak bebek evi sipariş etmeye çalıştığını belirtti.

Önlem almak basit

Yaşanan karmaşanın ardından, uzmanlar bu problemin, önlenebilir basit bir sorun olduğunu dile getirdi. Cobb “İnternete bağlanabilen tüm bu cihazlarda bir tür web sitesi kontrolü bulunuyor. Bazen bu ayarlar cihazın üzerinde yer alıyor. Yapmanız gereken şey ayarlar kısmına girip bu ayarları değiştirmek.” dedi.

Federal Ticaret Komisyonu’nun, sesli komutla çalışan cihazlar ve oyuncaklar ile ilgili güvenlik çalışmaları sürdürdüğünü belirten Cobb, şimdilik kullanıcıların biraz araştırma yaparak kişisel bilgileri kontrollü ve korumalı bir şekilde muhafaza etmesini öneriyor. Cobb “Zaman ilerledikçe bu teknolojiler daha gelişmiş bir hale gelecek ve insanları ses tonlarından ayırt edebilecek.” diyor.

Amazon, alışveriş ayarlarının Alexa uygulaması üzerinden değiştirilebildiğini ve sesle satın almanın kapatılabildiğini ya da bu tarz alışverişler için bir doğrulama kodu kullanılabildiğini ifade ediyor. Şirket ayrıca yanlışlıkla verilen tüm siparişlerin ücretsiz bir şekilde iade edilebileceğini söylüyor.

Şakacı arkadaşlarınızdan uzak tutun

Alışveriş konusundaki sorunlar bu tarz güvenlik uygulamaları ile aşılabilir ancak ulusal televizyondan olmasa da internette dolaşan bir video ya da ses kaydıyla da Alexa cihazlar harekete geçirilebilir. Arkadaşlarına eşek şakası yapmak isteyen kişiler Alexa’ya yöneltilmiş komutlar göndererek evde fiziksel değişikliklere (ışıkların kapanıp açılması, evin sıcaklığının düşürülmesi vs.) sebep olabilir.

Star Wars serisindeki ‘Emir 66‘nın uzaktan gönderilen komutla aktif edilmesi gibi, gelecekte Alexa’ya bağlı tüm cihazların, kullanıcılarına zarar verecek şekilde çalıştırılması da sağlanabilir. Siz siz olun, uygun güvenlik önlemlerini almadan her cihazınızın uzaktan/sesle kontrol edilmesine izin vermeyin.

Kaynak: CW6 San Diego

Amazon Echo, evdeki tüm akıllı cihazlara ve internete erişebilen, kullanıcının sesli komutları ile bu cihazları kontrol edebilen ve Amazon üzerinden sipariş verebilen bir araç. Echo’nun sesli asistanı Alexa, kendisinden talep edilenleri yerine getirmek için kullanıcının ses tonunu incelemiyor. Bu sebeple sadece cihazın gerçek sahibi değil, sesini duyurabilen herkes cihazı harekete geçirebiliyor. Bir televizyon programında bu durumdan bahseden sunucu Jim Patton sohbet sırasındai, “Küçük bir kızın ‘Alexa bana bir oyuncak bebek evi sipariş et‘ demesi çok komik olurdu.” şeklinde bir cümle kurdu. Bu cümleyi televizyondan duyan bazı Amazon Echo cihazları, gerçekten komut verildiğini düşünerek oyuncak bebek evi siparişi vermeye çalıştı. Bu tarz durumların önüne geçmek için Alexa uygulamasından güvenlik ayarlarının değiştirilebileceğini belirten Amazon, yanlışlıkla verilen siparişlerin ücretsiz olarak iade edilebileceğini duyurdu.Yorumunuz: