Amazon Alexa ‘webinize’ geldi

Amazon, kişisel asistan uygulaması Alexa'nın tarayıcı üzerinden kullanılabilmesine olanak sağlayan bir web uygulaması geliştirdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Amazon’un Alexa adlı kişisel asistanı Echo adlı sesli kontrol cihazı ile birlikte oldukça kullanışlı bir hal alıyor. Ancak bir Echo’nuz yoksa ya da ABD dışında olduğunuz için Echo satın alamıyorsanız Alexa’nın yeteneklerini tecrübe etmek bugüne kadar mümkün değildi. Bu sebeple Amazon, Alexa’nın tarayıcı üzerinden kullanabilmesine olanak sağlayan bir web uygulaması geliştirdi.

Echoism.io adresinden ulaşılabilen uygulama, Alexa’ya sorular sormanıza imkan veriyor. Ancak bu uygulama, uzaktan ses algılayabilen bir mikrofonu olan Echo gibi her zaman sizi dinlemiyor. Konuşmak istediğiniz zaman sitede bulunan butona tıklamanız gerekiyor. Sorunuzu bitirdiğinizde farenin tuşundan parmağınızı çekiyorsunuz ve Alexa soruyu algılayıp size cevapları sunuyor. Bu kullanım Apple’ın kişisel asistanı Siri ile aşağı yukarı aynı.

Bu simülatörün asıl amacı uluslararası geliştiricilerin Alexa’nın yeteneklerini keşfetmesini sağlamak. Amazon Echo ve diğer Alexa cihazlarını ABD dışında satışa sunmadığı için tüm geliştiricilerin Alexa için bir şeyler üretmesi mümkün olmuyordu.

Amazon projenin geçen yıl yapılan bir ‘hackathon‘da ortaya çıktığını belirtiyor. Eğer bir Amazon hesabınız varsa siz de şu anda siteye girip Alexa’yı deneyebilirsiniz. Amazon ayrıca geliştiricilerin fikir edinmesi için kısa sürede hayata geçirilebilecek Alexa şablonları hazırladı. Geliştiriciler bu şablonlarda gösterilen adımları takip ederek, Alexa ile uyumlu olarak çalışacak uygulamalar hazırlayabiliyor.

Alexa

Amazon'un kişisel sesli asistanı Alexa bugüne kadar sadece Amazon'un diğer ürünleri ile birlikte kullanılabiliyordu. Bu ürünler ABD dışında satışa sunulmadığı için, uluslararası geliştiriciler Alexa'nın yeteneklerini test etme imkanı bulamıyordu. Geçen sene düzenlenen bir 'hackathon'da ortaya çıkan fikrin ardından Amazon web için Alexa'yı geliştirdi. Uygulama echoism.com adresinden kullanılabiliyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği