Litecoin yaratıcısı tüm Coin’lerini sattı

Litecoin adlı kripto para biriminin kurucusu Charlie Lee, konumunun çıkar çatışmasına sebep olduğunu, bu yüzden bütün Litecoin’lerini sattığını açıkladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Charlie Lee, 2011 yılında kurduğu Litecoin kripto para birimindeki bütün Coin’lerini sattı. Lee, Reddit’te yaptığı bir paylaşımla Litecoin’in kurucusu olmasından kaynaklanan etkileri ortadan kaldırmak için bütün Litecoin’lerini (koleksiyon olarak saklayacağı birkaç Coin hariç) sattığını açıkladı.

Coinbase ve Litecoin’deki rolleri sebebiyle Lee kripto para sektöründeki kilit isimlerden biri olarak kabul ediliyor. @SatoshiLite adlı Twitter hesabında 378 binden fazla takipçisi var.

Lee, Litecoin’in değeriyle ilgili direkt olarak tweet atmaktan kaçınmaya çalıştığını fakat bazı çevrelerce Litecoin’in değerini kötüye kullandığının iddia edildiğini söylüyor. Konumunun çıkar çatışmasına sebep olduğunu, bu yüzden de çekilmeye karar verdiğini açıklayan Lee, Reddit’te paylaştığı gönderide düşüncelerini şu şekilde ifade etti; “Ne zaman Litecoin’in değeriyle ilgili bir tweet atsam ya da iyi veya kötü bir haber paylaşsam bunu kişisel çıkarım için yapmakla suçlandım. Fazla etkileşim alan tweet’lerimden sonra veya önce Litecoin almaktan veya satmaktan hep uzak durdum. Fakat bunu sadece ben biliyorum. Herhangi bir hareketimin kendi menfaatim için olup olmadığıyla ilgili her zaman kuşkular olacağının da farkındayım.”

Litecoin’i geliştirmek için çalışmaya devam edecek

Lee’nin ne kadar Litecoin’i olduğu veya ne kadar sattığı bilinmiyor fakat kendisi şu anda Litecoin’i geliştirmek üzere çalışmaya odaklandığını söyledi. Lee, “Merak etmeyin. Litecoin’i tamamen bırakmıyorum. Yine bütün vaktimi Litecoin için çalışarak geçireceğim. Litecoin başarılı olduğunda sahip olduğum Coin’ler vasıtasıyla değil farklı şekillerde ödüllendirilmiş olacağım. En iyisinin bu olduğuna inanıyorum.” dedi.

Bu yıl Bitcoin, Ether ve diğer kripto para birimleri gibi Litecoin’in değerinde de büyük bir artış görüldü. Coinmarketcap.com’un verilerine göre Litecoin, 14 milyar Dolar’dan fazla piyasa değeriyle dünyanın en değerli beşinci kripto parası konumunda. Bir Litecoin’in değeri ise 266 Dolar.

Grafikte de görüleceği üzere 2017’nin sonuna yaklaşırken Litecoin’in işlem hacmi daha önce görmediği boyutlara ulaştı. Bir para kazanma aracı haline gelmiş olsa da Litecoin’in asıl amacı ‘kazılması’ daha kolay bir kripto para birimi oluşturmak ve Bitcoin’e oranla işlem yapmanın daha kolay olduğu bir para birimi ortaya koymaktı.

Kaynak: Tech Crunch

Litecoin adlı kripto para biriminin kurucusu Charlie Lee, Reddit’te yaptığı bir gönderiyle bütün Litecoin’lerini (koleksiyon olarak saklayacağı birkaç Coin hariç) sattığını açıkladı. Lee, Litecoin’in değeriyle ilgili direkt olarak tweet atmaktan kaçınmaya çalıştığını fakat bazı çevrelerce Litecoin’in değerini kötüye kullandığının iddia edildiğini söylüyor. Lee, konumunun çıkar çatışmasına sebep olduğunu, bu yüzden de çekilmeye karar verdiğini söyledi. Lee’nin ne kadar Litecoin’i olduğu veya ne kadar sattığı bilinmiyor fakat kendisi şu anda Litecoin’i geliştirmek üzere çalışmaya odaklandığını söyledi.Yorumunuz: