BitTorrent Live artık iOS’ta

Kullanıcılarının internet bağlantısını kullanarak masrafsız bir şekilde yayın yapan BitTorrent Live platformunun iOS uygulaması kullanıma sunuldu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Kablolu TV şirketleri, canlı yayını çok düşük gecikme ile sunabilecek kablo ve uydu teknolojilerini elinde bulunduruyor. Çok fazla alternatif olmadığı için de abonelik ücretlerini diledikleri gibi ayarlayabiliyorlar. Ancak BitTorrent bu durumu değiştirebilecek bir ürün geliştirdi. Daha önce dosya indirme için sunduğu hizmeti şimdi de canlı televizyon yayını için sunan BitTorrent, kablolar ve uydulara ihtiyaç duymadan yayın yapan BitTorrent Live platformunu kullanıma sundu.

Kullanıcılarının internet bağlantısını kullanarak dağıtım yapam BitTorrent Live, geleneksel içerik dağıtım yöntemlerine göre çok daha masrafsız. Öyle ki BitTorrent, kullanıcılarına içerikleri bedavaya ya da çok ucuza sunabiliyor.

iOS uygulaması

Bundan yaklaşık bir yıl önce akıllı televizyonlarda kullanıma sunulan hizmetin, altı ay önce iPhone’larda da kullanılması hedefleniyordu. Şimdiye dek sadece Mac bilgisayarlarda, Apple TV’de ve Amazon Fire TV’de kullanılan BitTorrent Live, geçtiğimiz hafta iOS sürümünü kullanıma sundu. Daha önce kullandığı platformlardan çok daha popüler olan iOS platformuna açılan uygulama artık daha fazla izleyiciye ulaşabilecek.

İçerik de az kullanıcı da

Uygulamada şimdilik 15 kanal bulunuyor. Bu kanalların arasında NASA TV, French One, QVC Home ve TWiT (This Week in Tech) bulunuyor. Platform üzerinden canlı yayınlar sadece 10 saniyelik gecikme ile izlenebiliyor.

Şu anda platformun en büyük sorunu içerik çeşitliliğinin yetersiz olması. Halen ünlü kanallarla anlaşma çalışması sürüyor. Bazı içerikler, ‘öde-izle’ yöntemiyle sunulabilir. Bu şekilde sunulan içeriklerin geleneksel TV platformlarından daha ucuza sunulabileceği düşünülüyor. Çünkü BitTorrent Live’ın yayın giderleri çok daha düşük.

Kanallarla anlaşabilmek için platformun daha fazla izleyiciye ihtiyacı var. Daha fazla izleyici için de daha fazla içeriğe ihtiyaç duyuluyor. Platform böyle bir kısır döngüye takılmış gibi görünüyor. Ancak iOS uygulaması ile birlikte kullanıcı sayısında önemli bir artış görülebilir. Bu da daha fazla kanalı platforma çekebilir.

Kaynak: TechCrunch

BitTorrent kullanıcılar arası dosya paylaşımı sistemi sayesinde geçmişte internet üzerinden dosya indirmeyi çok daha kolay ve ucuz bir hale getirmişti. Şimdi benzer bir uygulamayı canlı yayınlar için sunan şirket BitTorrent Live adlı uygulamasının iOS versiyonunu yayınladı. Daha önce Apple TV ve Amazon Fire TV gibi daha az popüler olan platformlarda kullanılabilen uygulama, iOS uygulaması ile birlikte daha geniş bir seyirci kitlesine hitap ederek daha çok televizyon kanalı ile yayın anlaşması imzalamayı hedefliyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği