Samsung TV’lere iTunes geliyor

Samsung, 2018 ve 2019 model televizyonlarından, Apple'ın iTunes film ve dizi kütüphanesine erişilebileceğini duyurdu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Samsung, 2018 ve 2019 model televizyonlarından, Apple’ın iTunes film ve dizi kütüphanesine erişilebileceğini duyurdu. Ayrıca televizyon üzerinden direkt olarak iTunes içeriği satın almak ya da kiralamak da mümkün olacak. İçeriklere, Samsung TV’ler için özel olarak geliştirilen bir uygulama üzerinden ulaşılabilecek. Televizyonlar ayrıca Apple’ın kablosuz yayın standardı AirPlay 2 için de destek sunacak.

iTunes film ve dizi uygulaması 100 ülkede, Samsung’un 2019 televizyonlarında direkt olarak 2018 televizyonlarında da bir yazılım güncellemesi ile kullanılabilecek. Bu uygulama ile birlikte Apple ilk kez Windows bilgisayarlar dışında bir platforma video kütüphanesini açmış olacak. Bu hamle ayrıca Apple’ın yakın zamanda kullanıma sunacağı söylenen video izleme platformunun da bir ön adımı olabilir. Bu hizmetin de başlangıçta 100 ülkede kullanıma sunulacağı söylentileri, iki gelişme arasında bağlantı olduğu ihtimalini kuvvetlendiriyor.

Apple, The Verge’e yaptığı açıklamada Samsung akıllı televizyonların reklam takip özelliklerinin, kullanıcıların iTunes film ve dizi uygulamasında izlediği içerikleri takip edemeyeceğini belirtti. Bu durum Apple’ın mahremiyete verdiği önemin bir başka örneği olarak görülüyor.

Apple Netflix’e rakip oluyor

Apple Music şu anda Spotify gibi rakipleriyle mücadele ederken, yeni video servisinin de Netflix’le rekabete gireceği düşünülüyor. Yeni uygulamanın da tıpkı Netflix gibi aylık abonelikle sınırsız içerik izleme imkanı sunması bekleniyor. Apple’ın da tıpkı Netflix gibi, kendi platformuna orijinal içerikler üreteceği belirtiliyor.

Öte yandan, AirPlay 2 desteği 190 ülkede kullanıma sunulacak ve videolar, fotoğraflar, müzikler ve podcast’ler gibi içeriklerin direkt olarak Samsung televizyonlarda yayınlanmasını sağlayacak. 2019’da aynı zamanda Google Assistant’ın da Samsung televizyonlarla iletişim kurabileceği ifade ediliyor.

Açıklama hakkında yorum yapan Apple İnternet Yazılımları ve Servislerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Eddy Cue “iTunes ve AirPlay 2’yi Samsung akıllı televizyonlar aracılığıyla tüm dünyada daha fazla müşteriye sunmak için sabırsızlanıyoruz. Böylece iPhone, iPad ve Mac kullanıcıları, en sevdikleri içerikleri evlerindeki en büyük ekranda kolayca izleyebilecek.” diyor.

Kaynak: The Verge

Samsung, 2018 ve 2019 model televizyonlarından, Apple'ın iTunes film ve dizi kütüphanesine erişilebileceğini duyurdu. Ayrıca televizyon üzerinden direkt olarak iTunes içeriği satın almak ya da kiralamak da mümkün olacak. İçeriklere, Samsung TV'ler için özel olarak geliştirilen bir uygulama üzerinden ulaşılabilecek. Televizyonlar ayrıca Apple'ın kablosuz yayın standardı AirPlay 2 için de destek sunacak. Apple'ın yeni video platformu üzerinden Netflix gibi aylık abonelikle sınırsız içerik özelliği sunması ve platforma özel içerikler üretmesi bekleniyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği