Apple kendi video içerik hizmetini duyurmaya hazırlanıyor

Apple medya mensuplarına gönderdiği 25 Mart tarihli bir davetiyede sadece "Gösteri zamanı" ifadesini kullanarak yeni video servisine atıfta bulundu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Apple’dan Pazartesi günü medya mensuplarına gönderilen bir davetiye, 25 Mart’ta Apple Park’taki Steve Jobs Salonu’nda bir etkinlik olacağını söylüyor. Bu etkinlikte Apple’ın bir süredir beklenen televizyon ve video servisini tanıtacağı düşünülüyor. Kaynaklardan daha önceden alınan bilgilerde Apple’ın video servisini Nisan ayında kullanıma sunacağı belirtilmişti. Apple genellikle etkinlikten bir hafta sonda ürünlerini ve servislerini kullanıma sunuyor. Apple’ın davetinde etkinliğin ne ile ilgili olduğu belirtilmedi. Açıklama olarak sadece “Gösteri zamanı” ifadesi kullanıldı.

Apple bir süredir video servisi hazırladığına dair ipuçları sunuyordu. Hollywood’da kendi içeriklerini üretmek için 2 milyar Dola harcayan şirket, Oprah Winfrey gibi büyük yıldızlarla anlaşma imzaladı. Kaynaklar Apple’ın CBS, Viacom, Lions Gate gibi şirketlerin eserleri için abonelik hizmeti sunabileceğini belirtiyor. Apple ayrıca kendi orijinal içeriklerini de abonelerine sunacak.

Tüm dünyada kullanılabilecek

Televizyon servisinin tüm dünyada kullanıma sunulması bekleniyor. Apple böylece Netflix ve Amazon Prime Video gibi rakipleriyle de mücadele edebilecek. Apple’ın App Store uygulama mağazası şu anda 100’den fazla ülkede kullanılabiliyor. Yeni servisin de App Store üzerinden kullanıma sunulması bekleniyor.

Apple Ocak ayında yaptığı açıklamada ilk kez tatil döneminde iPhone satışlarında düşüş yaşadığını açıklamıştı. Daha sonra bazı ülkelerde dövizdeki artış sebebiyle yükselen iPhone fiyatlarının aşağıya çekilmesi kararlaştırılmıştı. Performans sorunları yaşanan bu dönemde yeni video servisi Apple için bir yatırımcı çekme potansiyeli olarak görülüyor.

Ortaklık anlaşmaları servisi daha erişilebilir kılacak

Apple ayrıca, Game of Thrones ve Westworld gibi popüler dizilerin yapımcısı HBO ile de bir ortaklık anlaşması yapmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Apple’ın etkinlikte güncellenmiş iPad ve Apple TV’leri de tanıtabileceği düşünülüyor ancak ilk kez Apple’ın bir etkinliğinin odak noktası donanım değil bir servis olacak. Bu Apple için büyük bir değişim. Şirket bu yıl Apple Music servislerini rakiplerinin akıllı hoparlörlerinde de kullanılabilir hale getirmişti. Ayrıca Samsung’la yapılan iş birliğiyle birlikte Apple’dan satın alınan video içerikler Samsung televizyonlarda da izlenebilecek.

Bu değişimler Apple’ın akıllı hoparlörü HomePod’dan ya da televizyon aparatı Apple TV’den vazgeçtiği anlamına gelmiyor. Şirket servislerini farklı mecralardan da erişilebilir kılarak daha fazla müşteriye ulaşmaya çalışıyor.

Kaynak: Reuters

Apple'dan Pazartesi günü medya mensuplarına gönderilen bir davetiye, 25 Mart'ta Stece Jobs Salonu'nda bir etkinlik olacağını söylüyor. Bu etkinlikte Apple'ın bir süredir beklenen televizyon ve video servisini tanıtacağı düşünülüyor. Kaynaklardan daha önceden alınan bilgilerde Apple'ın video servisini Nisan ayında kullanıma sunacağı belirtilmişti. Apple genellikle etkinlikten bir hafta sonda ürünlerini ve servislerini kullanıma sunuyor. Apple'ın davetinde etkinliğin ne ile ilgili olduğu belirtilmedi. Açıklama olarak sadece "Gösteri zamanı" ifadesi kullanıldı.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği