“Apple, ‘oyunlar için Netflix’ platformu geliştiriyor”

Apple aylardır oyun geliştiricileri ile yeni bir abonelik servisi kurmak için görüşmelerde bulunduğu iddia edildi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Apple kullanıcısı oyunseverler dikkat! Yakında yeni bir abonelik servisine ödeme yapmaya başlayabilirsiniz. Cheddar’ın beş farklı kaynağa dayandırdığı habere göre Apple aylardır oyun geliştiricileri ile yeni bir abonelik servisi kurmak için görüşmelerde bulunuyor. Bu yeni servisin ‘Oyunlar için Netflix’ şeklinde çalışacağı belirtiliyor. Yani kullanıcılar oyun satın almak yerine aylık belirli bir ücret ödeyerek oyunları oynayabilecek.

Engadget ise NVIDIA, Microsoft, Amazon, Google ve Verizon gibi diğer şirketlerin de ‘Oyunlar için Netflix’ konsepti üzerine çalışmalar yürüttüğünü belirtmişti. Hatta bazı şirketlerin bu karlı alan için bazı hamlelerde bulunduğu da ifade ediliyor. Apple’ın da bu mücadeleye girişmesi çok da şaşırtıcı değil. Ama Apple’ın servisinde yayımlanan oyunlar büyük ihtimalle sadece iOS için hazırlanan oyunlar olacak. Bu Apple’ın alanda konsol ya da PC oyunları platformları ile mücadele etmesi beklenmiyor.

Apple’ın benzer abonelik projeleri var

Apple daha önce, ‘Dergiler için Netflix’ olarak adlandırılan Texture adlı girişimi satın almıştı. Tim Cook da son zamanlarda internet üzerinden video izleme aboneliği hizmeti için çalışmalar yürütüldüğünün sinyalini veriyordu. Oprah Winfrey ile bu doğrultuda bir içerik anlaşması da yapıldı. Bu yüzden, oyunlar için Netflix planı da şirketin diğer planları ile paralellik gösteriyor.

Apple’ın oyun servisinin fiyatı, neleri içereceği ve gerçekten kullanıma sunulup sunulmayacağı henüz belli değil. Cheddar Apple’ın dağıtıcılara bir yayımcı hizmeti vereceğini yani Apple için ya da Apple tarafından özel olarak tasarlanmamış oyunların da seçilip bu platform üzerinden pazarlanabileceğini söylüyor.

Kaynak: Fortune

Apple kullanıcısı oyunseverler dikkat! Yakında yeni bir abonelik servisine ödeme yapmaya başlayabilirsiniz. Cheddar'ın beş farklı kaynağa dayandırdığı habere göre Apple aylardır oyun geliştiricileri ile yeni bir abonelik servisi kurmak için görüşmelerde bulunuyor. Bu yeni servisin 'Oyunlar için Netflix' şeklinde çalışacağı belirtiliyor. Yani kullanıcılar oyun satın almak yerine aylık belirli bir ücret ödeyerek oyunları oynayabilecek.

Etiketler:

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği