Facebook’un video yenilikleri

Facebook kullanıcılarına yeni video deneyimleri sunmak ve video izlemeyi daha zengin bir deneyim haline getirmek için hazırladığı bir dizi yeniliği tanıttı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Facebook kullanıcılarına yeni ve geliştirilmiş video deneyimleri sunmak için hazırladığı bir dizi yeniliği tanıttı. Sosyal medya platformu böylece video izlemeyi daha zengin ve esnek bir deneyim haline getirmeyi amaçlıyor.

Haber kaynağında sesli videolar

Eskiden Facebook haber kaynağındaki videolar sessiz bir şekilde oynuyor, videonun sesini duymak için üzerine tıklamak gerekiyordu. Ancak cihazının sesi açık olan kullanıcıların videoların da sesli bir şekilde oynamasını beklediğini söyleyen Facebook artık bu özelliği haber kaynağına yerleştirdi. Ancak cihazının sesi açık olsa bile videoların sesli bir şekilde oynamasını istemeyen kullanıcılar bu özelliği ayarlar menüsünden kapatabiliyor.

Dikey videolar

Geçtiğimiz yıl dikey videoların mobil cihazlarda daha iyi görünmesi için bazı çalışmalar yapan Facebook, bu çalışmalara gelen olumlu tepkiler neticesinde artık bu formatı kalıcı hale getirmeye karar verdi. iOS ve Android üzerinde video izleyen kullanıcılar artık dikey videoları geniş formatta izleyecek.

İzle ve kaydır

Bazı kullanıcıların video izlerken bir yandan haber kaynağında gezinmeye devam etmek istediğini belirten Facebook, bunun için videoları ekranın köşesinde küçültme özelliği getirdi. Youtube’un mobil uygulamasında da bulunan bu özellikle birlikte video ekranın bir köşesinde oynamaya devam ederken kullanıcılar uygulamayı kullanmaya devam edebilecek. Android kullanıcıları ise uygulamadan çıksalar dahi videoyu küçük bir şekilde izlemeye devam edebilecekler.

Televizyon için Facebook video uygulaması

Son olarak, kullanıcılara videoları izlemek için daha fazla seçenek sunmak isteyen Facebook, televizyonlar için yeni bir video uygulamasını kullanıma sundu. Apple TV, Amazon Fire TV ve Samsung Smart TV mağazalarından indirilebilen uygulama, videoları büyük ekranda izlemek için yeni bir yöntem sunuyor. Uygulama üzerinden arkadaşlarınızın ve takip ettiğiniz sayfaların yanı sıra dünyanın dört bir yanından en popüler canlı yayınları ya da ilgi alanlarınıza göre sunulan videoları da izleyebileceksiniz. Ayrıca daha sonradan izlemek için kaydedilen videolara da uygulama üzerinden ulaşmak mümkün olacak.

Kaynak: Facebook

Facebook kullanıcılarına yeni ve geliştirilmiş video deneyimleri sunmak için hazırladığı bir dizi yeniliği tanıttı. Sosyal medya platformu böylece video izlemeyi daha zengin ve esnek bir deneyim haline getirmeyi amaçlıyor.

https://www.facebook.com/facebook/videos/10155517557066729/2 yanıt

Yorumunuz: