Amazon da mesajlaşma uygulaması geliştiriyor

Amazon.com Anytime adını verdiği yeni ve kapsamlı bir mesajlaşma uygulamasını piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Amazon.com Anytime adını verdiği yeni bir mesajlaşma uygulamasını piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Muhtemel özellikler konusunda müşterilerinin fikrini almak için anketler düzenleyen şirket bu hizmet ile diğer mesajlaşma uygulamalarına rakip olmayı amaçlıyor. Son ürünün tam olarak hangi özelliklere sahip olacağı belli değil.

‘Hepsi bir arada’

AFTV News’in haberine göre Anytime ‘hepsi bir arada’ mantığı ile geliştirilecek ve sadece mesajlaşma uygulamalarıyla değil, sosyal medya siteleri ile bile rekabet edebilecek bir ürün olacak. Odağı mesajlaşma üzerine olan uygulama ayrıca sesli ve görüntülü konuşma, fotoğraf paylaşımı, diğer kullanıcılardan ‘@’ sembolü ile bahsetme, etiketler, GIF’ler ve oyunlar gibi pek çok özelliği bünyesinde barındıracak. Kullanıcılar uygulama içinde paylaştıkları fotoğraf ve videolara filtreler ekleyebilecek.

Uygulama üzerinden yapılan sesli ve görüntülü aramalar sadece birebir değil, grup içinde konferans şeklinde de yapılabilecek. Mesajlaşmalarla kişisel kullanıcıların yanı sıra şirketlere de ulaşmak mümkün olacak. Kullanıcılar işletmelerle mesajlaşarak rezervasyon yapabilecek ya da ürün sipariş edebilecek.

Anketlerden alınan görüntülere göre tüm bu servisler güvenli bir şekilde sunulacak ve özel bilgiler şifrelenerek gönderilecek. Uygulamanın hem bilgisayardan hem de akıllı telefonlardan kesintisiz bir şekilde kullanılabilmesi planlanıyor. Anytime’ı kullanmak için, Whatsapp ve Telegram’da olduğu gibi diğer kullanıcıların telefon numarasını bilmeye gerek olmayacak. Sadece kullanıcı adı ile iletişim mümkün olacak. Konum paylaşımı, müzik dinleme ve hesabı paylaşma gibi özellikler de uygulamanın etkileşim yöntemlerini zenginleştiriyor.

Amazon’un ilk girişimi değil

Amazon geçtiğimiz aylarda Chime adını verdiği video konferans uygulamasını tanıtmıştı. İşletmeler için geliştirilen bu uygulama, Skype for Business ya da WebEx gibi hizmetlerle rekabet etmek için tasarlanmıştı. Amazon ayrıca akıllı asistanı Alexa’yı kullanan cihazlara sesli arama ve mesajlaşma özellikleri de eklemişti.

Anytime ise önceki hamlelere göre çok daha iddialı bir uygulama olarak karşımıza çıkıyor. Uygulamanın, Facebook’un mesajlaşma servisleri Messenger ve Whatsapp ile rekabet etmesi bekleniyor. Tabii ki burada en büyük engel -tüm mesajlaşma uygulamalarında olduğu gibi- kullanıcı sayısının artırılması. Messenger ve Whatsapp’ın milyarı bulan kullanıcı sayısı ile mücadele edebilmek, yeni mesajlaşma uygulamaları için hiç de kolay değil. Amazon.com bu noktada mevcut abonelerini otomatik olarak üye yapmayı deneyebilir ancak önemli olan, kaç kişinin bu uygulamayı indirip aktif olarak kullanacağı.

Kaynak: The Verge

Amazon.com Anytime adını verdiği yeni bir mesajlaşma uygulamasını piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Muhtemel özellikler konusunda müşterilerinin fikrini almak için anketler düzenleyen şirket bu hizmet ile Whatsapp ve Messenger gibi diğer mesajlaşma uygulamalarına rakip olmayı amaçlıyor. Son ürünün tam olarak hangi özelliklere sahip olacağı belli değil ancak Amazon Anytime'da bir mesajlaşma uygulaması için mümkün olan tüm özellikleri göz önünde bulunduruyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği