Apple yeni tabletlerini sessiz sedasız tanıttı

Apple, iPad Mini ve iPad Air'in akıllı klavye ve dijital kalem desteğinin yanı sıra üç kat daha hızlı işlemci barındıran yeni modellerini tanıttı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Apple Pazartesi günü iPad Air ve iPad Mini’nin yeni versiyonlarını sessiz sedasız tanıttı. Bu güncelleme, bu ürünlere yıllardır yapılan ilk güncelleme oldu. Apple genelde yeni donanımlarını büyük etkinliklerle duyururdu. Ancak şirket bu yılki etkinliğin yeni video izleme servisine odaklanmasını istiyor. iPad’lerin etkinlikte dikkati toplamaması için şirket tabletlerinde yaptığı değişiklikleri bir basın açıklaması ile duyurdu.

Yeni iPad Air 10,5 inçlik yeni ve daha büyük ekranı ile 499 Dolar’dan satışa sunulacak. iPad Mini ise 7,9 inçlik ekran boyutunu koruyor. Mini’nin satış fiyarı da 399 Dolar olarak belirlendi. Cihazlar artık Apple’ın dijital kalemi Apple Pencil’ı destekliyor ve yeni işlemcileri önceki modellere göre üç kat daha hızlı.

En önemli güncelleme klavye ve dijital kalem desteği

iPad Mini, gençlerin ve öğrencilerin kullandığı daha çok eğlence odaklı bir cihaz olacak. Hafif ve büyük iPad Air ise 10,5 inçlik iPad Pro’nun yerini alacak gibi duruyor. Yeni iPad’ler devrim niteliğinde yeni deneyimler sunmuyor ve muhtemelen satışlarda çok büyük artışa sebep olmayacaklar. Ancak daha önce sadece iPad Pro ile kullanılabilen akıllı klavye ve Apple Pencil gibi ürünler artık bu modellerde de kullanılabilecek. Böylece Apple bu aksesuarları artık daha fazla kişiye satabilecek. Bu durum şirketin gelirlerinde artışa sebep olabilir.

IDC Araştırma Analisti Lauren Guenveur, Apple’ın tablet satışlarının yavaşladığını söylüyor. Belki de şirketin tabletler için ayrıca bir etkinlik yapmaya uğraşmamasının bir sebebi de budur. Guenveur yeni 10,5 inç iPad Air’in piyasada müşteri bulmakta zorlanabileceğini düşünüyor. Çünkü 11 inçlik iPad Pro hala daha güçlü bir cihaz ve her ikisinin de Apple Pencil desteği bulunuyor.

iPad Mini ise önemli sayıda insanı tabletlerini güncellemeye ya da yeni tablet almaya ikna edebilir. Guenveur “iPad Mini için kesinlikle bir pazar mevcut; özellikle gençler ve öğrenciler arasında. Ancak güncelleme döngüsünün ne kadar uzun olacağından emin değilim. Tek bir büyük güncelleme döngüsünde, yıl sonuna kadar başarılı olacağını düşünüyorum. Daha sonra performansının yavaşça düşmesi muhtemel.” dedi.

Kaynak: CNN

Apple Pazartesi günü iPad Air ve iPad Mini'nin yeni versiyonlarını sessiz sedasız tanıttı. Bu güncelleme, bu ürünlere yıllardır yapılan ilk güncelleme oldu. Apple genelde yeni donanımlarını büyük etkinliklerle duyururdu. Ancak şirket bu yılki etkinliğin yeni video izleme servisine odaklanmasını istiyor. iPad'lerin etkinlikte dikkati toplamaması için şirket tabletlerinde yaptığı değişiklikleri bir basın açıklaması ile duyurdu.Yeni iPad Air 10,5 inçlik yeni ve daha büyük ekranı ile 499 Dolar'dan satışa sunulacak. iPad Mini ise 7,9 inçlik ekran boyutunu koruyor. Mini'nin satış fiyarı da 399 Dolar olarak belirlendi. Cihazlar artık Apple'ın dijital kalemi Apple Pencil'ı destekliyor ve yeni işlemcileri önceki modellere göre üç kat daha hızlı.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği