Sinemada filmi seyirciler seçecek

Sinemaseverlerin vizyonda izlemek istedikleri filmleri oylayarak seansları belirlediği sistem Ourscreen Büyük Britanya'da hizmete giriyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Büyük Britanya’nın en büyük sinema şirketlerinden Vue, Ourscreen adlı bir platformla işbirliği yaparak sinemaseverler için yeni bir seçenek sunuyor. Artık sinemaseverler sinemada ne varsa onu izlemek zorunda kalmayacak. İnternet üzerinden önceden yapılan bir ‘anket‘ ile hangi filme gitmek istediğini seçen kullanıcılar, hangi salonda hangi filmin oynayacağına kendileri karar verecek.

Sinema şirketleri yılların deneyimiyle bugüne kadar hangi filmin ne kadar izleneceğini tahmin edip salonları ona göre ayarlıyorlardı. Ancak daha fazla seçenek sunmak isteyen şirketlerin bazı salonları boş kalırken seyirciler de gitmek istedikleri diğer filme bilet bulamıyorlardı.

Nabza göre şerbet veren salonlar

Bu durumu engellemek için geliştirilen sistem sayesinde sinemaseverler izlemek istedikleri filmleri, bu filmin yayınlanmasını istedikleri salonu ve seansı seçecekler. Eğer yeterince kişi bu seansiçin bilet alırsa sinemada o film yayınlanacak. Eğer oylamada yeterli çoğunluğa erişilemezse bilet satın alanlara paraları iade edilecek. Böylece hem sinema şirketi salonun boş kalmayacağını bilecek hem de seyirciler izlemek istedikleri filme bilet bulmuş olacaklar.Ayrıca sinema salonları “Bu filme artık gelen olmaz” diyerek filmi tamamen vizyondan kaldırmak zorunda kalmayacak. Belki de bazı popüler filmler çok daha uzun süreler boyunca vizyonda kalacak ya da biz daha doğmadan vizyona girmiş filmler tekrar kapalı gişe oynayacak.

İnternet ve akıllı telefonlarla birlikte kişisel tercihler de ön plana çıkmaya başladı. Herkesin tercihlerine göre içeriğin düzenlenebilmesi dijital çağın getirdiği en büyük değişikliklerden biriydi. Özellikle milenyum nesli bu değişikliğe çok hızlı adapte oldu. Gazete ve televizyon gibi içeriği başkaları tarafından belirlenen mecralar git gide popülaritesini kaybederken, haberleri sosyal medyadan almaya, dizileri Netflix’ten izlemeye başladık. Sadece içerik alanında değil, yeni teknolojiler konusunda bile öncelikle kamuoyundan onay alınıyor. Kickstarter, Indiegogo, GoFundMe vb. bir çok internet sitesi, fikirlerin toplumda bulduğu karşılığa göre hayata geçmesini sağladı ya da iptal edilmesine sebep oldu.

Ourscreen’in uygulamaya soktuğu sistem de aslında bu sitelerin yaptığını yapıyor. Birisi çıkıp “Şu saatte, şurada, şu film oynasa güzel olmaz mı?” diye ortaya bir fikir atıyor. Toplumdan yeterli desteği alabilirse fikri gerçeğe dönüşüyor. Yeterli çoğunluğa hitap edemezse fikir iptal oluyor. İnternetin ve akıllı telefonların girdiği her alanda olduğu gibi sinemada da artık söz kullanıcıda olacak. Eskiden olsa günlerce süren araştırmalar gerektirecek bu yöntem şimdi sadece 3 – 5 sinemaseverin sinema ile ilgilendiğini bildiği arkadaşlarını davet etmesiyle hızla yayılabilecek. İlerleyen tarihlerde bu uygulamanın daha da yaygınlaşması ve ülkemize de gelmesi çok da sürpriz olmaz.

Yeni bir internet girişimi, 'Kickstarter modelini' sinemaya uyguluyor. Bu model hayata geçtiğinde sinemaseverler izlemek istedikleri filmive seansı kendileri belirleyecek. Ourscreen adlı girişimin geliştirdiği yöntem sayesinde sinemaseverler istediği filme bilet bulabilecek ve sinemalar boş salonlara film oynatmayacak.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği