Huawei de sesli asistan üretmeyi planlıyor

Huawei yöneticisi Richard Yu akıllı hoparlörler ve telefonlar için, küresel olarak erişilebilen bir ses platformu geliştirdiklerini açıkladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Piyasada yeni bir sesli asistana yer var mı? Huawei olduğunu düşünüyor. Şirketin Tüketici İşleri Grubu CEO’su Richard Yu, CNBC’ye yaptığı açıklamada, akıllı hoparlörler ve telefonlar için, küresel olarak erişilebilen bir ses platformu geliştirdiklerini açıkladı.

Yu yaptığı açıklamada şöyle konuştu: “Çin’de kendi sesli asistanımızı kullanıyoruz, gelecekte Çin dışında kullanmak için de kendi asistanımız olacak. Başlangıçta genellikle Google Assistant ya da Amazon Alexa’yı kullandı ancak kendi yapay zeka hizmetlerimizi oluşturmak için biraz daha zamana ihtiyacımız var. Daha sonra bunu Çin dışına da taşıyacağız” şeklinde konuştu.

Bu yeni asistan, Xiaoyi’nin ardından Huawei’nin ikinci sesli asistanı olacak. Xiaoyi, sadece Huawei’nin AI Cube adlı akıllı hoparlörü ve yeni açıklanan Huawei AI hoparlörde kullanıma sunulmuştu.

Yu yeni asistanda hangi dillerin kullanıma sunulacağını söylemedi ancak piyasaya çıktığında, geliştirilmiş ses için Huawei’nin tescilli eşitleyici teknolojisini kullanacağı düşünülüyor. Hem AI Cube hem de Huawei AI hoparlörleri Histen adlı sistem sayesinde, sanal bas, doğrusal evre eşitleme ve otomatik parazit giderici gibi özelliklerle birlikte geliyor.

Rakipler çok büyük

Huawei’nin ses platformu Amazon Alexa ve Google Assistant gibi rakiplere karşı zorlu bir mücadeleye girişmiş durumda. Canalys tarafından yayımlanan bir rapora göre Amazon şu anda dünya akıllı hoparlör pazarının yüzde 31,9’unu elinde bulunduruyor. Google da yüzde 29,8 ile hemen arkasında. Alibaba yüzde 11,1 ve Xiaomi yüzde 9,7 ile onları takip ediyor. Geçtiğimiz ay da Baidu, DuerOS adlı doğal dil işleme platformunun şu anda 150 milyondan fazla cihazda 35 milyon aylık aktif kullanıcı tarafından kullanıldığını açıklamıştı.

Üreticiler ve geliştiricilerin bu yeni cihazı desteklemesini sağlamak oldukça zor olacak. Amazon’un Alexa Ses Hizmeti bugün 50 binden fazla üçüncü parti uygulamada ve 3 bin 500 marka tarafından kullanılıyor. Ayrıca Alexa ile uyumlu çalışan 20 binden fazla akıllı ev aleti olduğunu da unutmamak gerek. Google Assistant 10 binden fazla cihaz üzerinde 1000 marka ile çalışıyor. DuerOS 110 cihazda 200 şirketle çalışıyor ve 16 binden fazla geliştiricinin aktif katkı yaptığını söylüyor.

Sesli asistan kullanımının 2023’te 10 kat büyüyerek 275 milyona ulaşması bekleniyor. Huawei bu büyüme öngörüsünden yola çıkarak kendine pay kapmak istiyor. 2024’te küresel akıllı hoparlör pazarı 30 milyar Dolar’a ulaşabilir. Huawei eğer başarılı olabilirse bu pastadan kendine önemli bir pay alabilir.

Kaynak: Venture Beat

Huawei yöneticisi Richard Yu akıllı hoparlörler ve telefonlar için, küresel olarak erişilebilen bir ses platformu geliştirdiklerini açıkladı. Bugün piyasa Amazon Alexa ve Google Assistant gibi devler tarafından kontrol ediliyor olsa da 2023'e kadar sesli asistan pazarının 10 kat büyümesi bekleniyor. Huawei de bu büyümeden kendisine pay kapmak istiyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği