Baidu’nun yapay zekası 100 milyon cihaza yüklendi

Baidu'nun DuerOS adlı yapay zekalı asistanı 100 milyon farklı cihaza yüklendi. Bundan sadece 6 ay önce bu rakam 50 milyon civarındaydı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Amazon’un Alexa’sı, Microsoft’un Cortana’sı, Apple’ın Siri’si ve Google Assistant dünyanın en popüler sesli asistanları arasında. Ancak Çinli bir rakip bu asistanların arasına katılmak üzere. Baidu’nun DuerOS adlı yapay zekalı asistanının 100 milyon cihaza yüklendiği açıklandı. Bundan sadece 6 ay önce bu rakam 50 milyon civarındaydı.

DuerOS, orijinal ekipman üreticilerinin (OEM), Baidu’nun sesli platfromları ile hızlı entegrasyonu için geliştirilen bir yazılım geliştirme kiti, API ve anahtar teslim çözüm platformu. Bugüne kadar 200’den fazla partner ile birlikte 110 farklı DuerOS yüklü cihaz geliştirildi. Baidu’nun Xiaodu adlı akıllı hoparlörü, bu yıl Haziran ayında satışa sunulduğunda sadece 90 saniye içinde tükendi.

16 bin yazılımcı katkı sağlıyor

Ayrıca bir pazar bileşeni de bulunuyor. Yazılım geliştiriciler DueoOS cihazlar için yeni ‘yetenekler’ geliştirebiliyor. 16 binden fazla yazılımcı bu sisteme aktif olarak katkıda bulunuyor ve Kasım 2017’de Baidu sohbet edebilen yapay zeka alanında yetenekleri geliştirmek amacıyla 1 milyon Dolar fon ile birlikte bir açık veri setini kullanıma sundu. Bu projeye DuerOS Prometheus Project adı verildi.

Baidu Smart Living Group Genel Müdürü Kun Jing “DuerOS Baidu’nun lider yapay zeka teknolojilerini güçlendiriyor ve geniş bir içerik ekosistemi, sohbet edebilen yapay zeka konusunda benzersiz bir kullanıcı deneyimi sunuyor. Çin’de sesli komutlar büyük bir kabul görüyor. Baidu’nun yapay zeka teknolojisini güçlendiren DuerOS Çin’de etkileşimli yapay zekaya geçişte eşsiz bir konuma sahip.” diyor.

Üreticilerle birlikte çalışılıyor

Baidu ayrıca akıllı telefon üreticileri Huawei, Vivo, Oppo ve diğerleriyle DuerOS’u gelecekteki akıllı telefonlara yerleştirmek için iş birliği yaptığını söylüyor. InterContinental Hotel Group ile yapılan anlaşmayla birlikte de Çin’de bazı otel odaları sesli kontrole sahip akıllı odalara dönüştürülecek. Son olarak BMW, Daimler, Ford, Hyundai, Kia, Chery BAIC, FAW ve Byton gibi otomobil üreticileri ile çalışan Baidu, ses, görüntü ve yüz algılama teknolojilerini arabalara yerleştirmeyi hedefliyor.

Neresinden bakarsanız bakın DuerOS’un büyümesi etkileyici. Yine de Google Assistant gibi rakiplerine yetişmek için önünde daha çok yol var. Google Assistant bugün 400 milyonun üzerinde cihazda kullanılıyor. Baidu’nun büyüme potansiyeli de bir hayli fazla. ComScore 2020’de yapılan tüm aramaların yüzde 30’unun bir ekran olmadan gerçekleştirilmesini bekliyor.

Geçtiğimiz yıl VentureBeat’e konuşan Baidu yöneticisi Kun Jing, Baidu’nun DuerOS’u dünyanın en fazla kullanılan etkileşimli yapay zeka platformlarından biri haline getirmek istediklerini söylemişti.

Jing “Biz eskiden sadece bir arama şirketiydik ancak yapay zeka çağında bir yapay zeka platformu şirketi olmak istiyoruz. Platform şirketi olmak aynı zamanda teknolojiyi dışarıya açmak; başkalarının, partnerlerimizin hatta bireylerin müthiş şeyler yapmasına imkan sağlamak için gerekli çatıyı oluşturmak anlamına geliyor.” diyor.

Kaynak: Venture Beat

Baidu'nun DuerOS adlı yapay zekalı asistanı 100 milyon farklı cihaza yüklendi. Bundan sadece 6 ay önce bu rakam 50 milyon civarındaydı. Yazılım geliştiriciler DueoOS cihazlar için yeni 'yetenekler' geliştirebiliyor. 16 binden fazla yazılımcı bu sisteme aktif olarak katkıda bulunuyor. Baidu ayrıca akıllı telefon üreticileri Huawei, Vivo, Oppo ve diğerleriyle DuerOS'u gelecekteki akıllı telefonlara yerleştirmek için iş birliği yaptığını söylüyor. BMW, Daimler, Ford, Hyundai, Kia, Chery BAIC, FAW ve Byton gibi otomobil üreticileri ile çalışan Baidu, ses, görüntü ve yüz algılama teknolojilerini arabalara yerleştirmeyi hedefliyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği