Baidu Tesla’yla kapışacak

‘Çin’in Google’ı’ olarak bilinen arama motoru Baidu, sürücüsüz araç teknolojisinin öncülerinden olan Tesla’ya rakip olmaya hazırlanıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Sürücüsüz araç üreten bunca şirket arasında, Baidu’nun da olduğunu bilmemek çok da tuhaf olmayabilir. Yine de, ‘Çin’in Google’ı olarak adlandırılan şirket, sürücüsüz aracını trafiğe taşıyabilmek adına büyük adımlar atıyor.

Baidu, sürücüsüz aracını 2018 yılında halka açık, paylaşımlı bir servis aracı olarak piyasaya sunmaya hazırlanıyor. Şirketin genel müdür yardımcısı Jing Wang’ın açıklamasına göre ise 2018 yılından sonra özel kullanım için araç üretmeleri de mümkün.

Sürücüsüz araç üreten birçok şirketin hedefi, araçlarını 2020 yılında yola çıkarmak. 2018 yılında aracını piyasaya sunmaya hazırlanan diğer tek şirket ise Tesla. Ama Baidu’nun hedefleri sadece Çin ile sınırlı değil. Baidu, geçtiğimiz günlerde sürücüsüz araçlarını Kaliforniya’da test edebilmek için izin aldı.

İki önemli avantaj

Wang, Business Insider’a verdiği demeçte sürücüsüz araçlarını geliştirmek için iki önemli teknolojiye önem verdiklerini belirtti. Bunlardan ilki, yapay zekanın bir dalı olan ‘derin öğrenme’. Bu teknoloji sayesinde arabaların tanıma ve algılama özellikleri güçlendiriliyor.

Derin öğrenme, araçların kendi kendilerine öğrenmelerine imkan sağlıyor. Bu sayede çevrelerinde ne olduğunu algılayıp ona göre hareket edebiliyorlar.

İkinci önemli teknoloji ise HD haritalar. Harita rotaların oluşturulması, sürücüsüz araçların yola çıkmaya hazırlanması açısından çok önemli. Bu sayede, araçlar haritada çizilmiş olan yollar ile sensörleri ve radarları vasıtasıyla algıladıkları şeyleri karşılaştırıyorlar.

Daha önceden HD harita kullanan araba şirketleri olsa da, Wang yüksek çözünürlüklü harita üreten ilk Çin’li şirket olduklarını söylüyor.

Büyük resme baktığımızda

Baidu, Çin’deki test sürüşlerini arttırmayı planlıyor. Wang “Şimdilik Pekin ve Şangay’da çalışmalar yapıyoruz ama yakında başka şehirlere de geçeceğiz. Hedefimiz önümüzdeki üç yıl içinde 10 şehirde çalışma yapmak.” diyor. Şirket, aldığı izin sayesinde çok yakında Kaliforniya’da da deneme sürüşlerine başlayacak.

Kaynak: Business Insider

Çin’in Google’ı olarak bilinen arama motoru Baidu, sürücüsüz aracını yola çıkarmaya hazırlanıyor. Sürücüsüz araç üreten birçok şirketin hedefi 2020 yılı. 2018 yılını hedefleyen Tesla’ya meydan okuyan Baidu, aracını 2018 yılında piyasaya sürmeyi planlıyor. Şirketin genel müdür yardımcısı, araçta ‘derin öğrenme’ ve yüksek çözünürlüklü harita teknolojilerinin kullanılacağını belirtti.Yorumunuz: