Baidu’nun otonom aracı 2021’de yollarda

Çinli internet devi Baidu, otomobil üreticisi BAIC ile birlikte 2021'e kadar otonom araçların toplu üretimine başlamayı planlıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Çinli internet devi Baidu 2021’e kadar otonom araçların toplu üretimine başlamayı planlıyor. Çinli otomobil üreticisi BAIC Group ile iş birliği halinde çalışan Baidu, otonom sürüş teknolojisini geliştirdikten sonra üretim aşamasını BAIC Group’a bırakacak. Apollo adı verilen otonom sürüş programında Baidu’nun başka bir çok ortağı bulunuyor. 2019’a kadar 3. seviye otonom araçlar üretmek isteyen Baidu, 2021’de 4. seviyeye geçmeyi hedefliyor. (3. seviyede aracın sürücüsü yolu takip etmek zorunda değil ancak gerektiğinde müdahale edebilmek için şoför koltuğunda oturmalı. 4. seviyede ise güvenli sürüş tamamen otonom sistem tarafından sağlanıyor. şoförün müdahalesine gerek bulunmuyor.)

Baidu araç için siber güvenlik, görüntü algılama ve otonom sürüşün yanı sıra DuerOS sanal asistan özelliklerini de sunacak. BAIC ise bu teknolojileri kendi geliştirdiği otomobillere entegre edecek. İkili 2019’a kadar 1 milyon BAIC aracına Baidu teknolojisini yerleştirmeyi planlıyor. Şirketler bulut tabanlı, otomotiv ürün ve hizmet ekosistemi geliştirmek için de bir çalışma yürütüyor. Bu ekosistemde kitle kaynaklı trafik verileri gibi bir çok hizmet bulunacak.

GM de çalışma yürütüyor

Geçtiğimiz ay General Motors da kendi otonom araçlarını Cruise Automation adlı yan şirketi ile birlikte üreteceğini açıklamıştı. GM’in geniş hacimli otonom aracı Bolt platformu üzerine kurulu olacak ancak toplu üretime uygun olarak, daha fazla otonom sürüş sensörü ve bilişim teknolojisi kullanacak.

Kaynak: TechCrunch

Çinli internet devi Baidu 2021'e kadar otonom araçların toplu üretimine başlamayı planlıyor. Çinli otomobil üreticisi BAIC Group ile iş birliği halinde çalışan Baidu araç için siber güvenlik, görüntü algılama ve otonom sürüşün yanı sıra DuerOS sanal asistan özelliklerini de sunacak. BAIC ise bu teknolojileri kendi geliştirdiği otomobillere entegre edecek. 2019'a kadar 3. seviye otonom araçlar üretmek isteyen Baidu, 2021'de 4. seviyeye geçmeyi hedefliyor. İkili 2019'a kadar 1 milyon BAIC aracına Baidu teknolojisini yerleştirmeyi planlıyor. Araçların yanı sıra, şirketler çeşitli ürün ve hizmetlerin sunulacağı bulut tabanlı bir ekosistem geliştiriyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği