Japonya’da otonom otobüsler hizmete girecek

Baidu, Softbank ve King Long ile iş birliği yaparak Japonya'ya önümüzdeki yılın başında bir otonom minibüs hizmeti getirecek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Çinli arama motoru devi Baidu, Softbank’in yan kuruluşu SB Drive ve otomotiv üreticisi King Long ile iş birliği yaparak Japonya’ya önümüzdeki yılın başında bir otonom minibüs hizmeti getirecek.

Anlaşma Create Baidu etkinliğinde açıklandı. Anlaşma çerçevesinde Baidu’nun Apolong otonom minibüsünün bir versiyonu 2019’un başında Çin’den Japonya’ya ihraç edilecek. 10 adet minibüs satışını içeren bu anlaşma, Çin’in yurt dışına otonom araç ihraç ettiği ilk anlaşma olarak da tarihe geçti.

Kapalı alanlarda tam otonom sürüş

King Long ile birlikte geliştirilen Apolong Baidu’nun Apollo otonom sürüş sistemi ile donatılmış durumda. 4. seviye otonom sürüş yeteneğine sahip araç belirli koşullar altında tam otonom sürüş hizmeti sunabiliyor. Minibüslerin turistik alanlar, havalimanları ve diğer kontrollü bölgelerde kullanılması planlanıyor.

Baidu konferansta, King Long ile birlikte otonom minibüslerin seri üretimine başladığını açıkladı. Minibüsler, King Long’un, Çin’in Fujian bölgesindeki Xiamen şehrinde yer alan fabrikasında üretiliyor.

Baidu otonom minibüs hizmetini Pekin, Şenzen, Pingtan ve Wuhan gibi Çin şehirlerinde de sunmayı planlıyor.

Kaynak: TechCrunch

Baidu, Softbank ve King Long ile iş birliği yaparak Japonya'ya önümüzdeki yılın başında bir otonom minibüs hizmeti getirecek. Anlaşma çerçevesinde Baidu'nun Apolong otonom minibüsünün bir versiyonu 2019'un başında Çin'den Japonya'ya ihraç edilecek. 10 adet minibüs satışını içeren bu anlaşma, Çin'in yurt dışına otonom araç ihraç ettiği ilk anlaşma olarak da tarihe geçti. Baidu aynı hizmeti bazı Çin şehirlerinde de sunmayı planlıyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği