Google Plus kapanıyor

Google+ yıllarca istenilen kullanım rakamlarına ulaşamamasının ardından şimdi de güvenlik endişeleriyle karşılaşınca kapanma kararı aldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

İlk kez The Wall Street Journal tarafından açıklanan büyük veri ihlalinin ardından Google sosyal ağı Google+’ı kullanıcılara kapatma kararı aldı. Şirket Google+’ın asla istenilen kullanım seviyesine ulaşmadığını kabul etti. Google tarafından yayımlanan bir blog gönderisine göre siteye girenlerin yüzde 90’ı ilk 5 saniye içinde çıkıyor (büyük ihtimalle yanlışlıkla girdikleri için). Google+ API’ın bulunan yeni açıkların ardından şirket sosyal ağı daha güvenli hale getirmek yerine, önümüzdeki 10 ay içinde kullanıcılara kapatmaya karar verdi.

Şirket Google+’ın People API’ında yer alan bir açık sebebiyle, halka açık olmayan profillerin isim, e-posta, meslek, cinsiyet ve yaş gibi bilgilerine erişilebildiğini tespit etmişti. Açık, gizli hesapların Google+ gönderilerine erişime izin vermiyor. Google bu açığı Mart ayında kapattı ancak kullanıcılarına konu hakkında herhangi bir bilgi vermedi. Google+ veri kayıtlarını sadece iki hafta tuttuğu için bu açıktan kimlerin etkilendiği de bilinmiyor.

Şirketlere odaklanacak

Google+ bireysel kullanıcıların erişimine kapatılacak ancak kurumsal kullanıcılar için bir ürün olarak sunulmaya devam edecek. Kurumsal hesaplar bu uygulamanın en popüler kullanım şekli konumunda yer alıyor. Bu yüzden Google+’ın şirket içi bir sosyal ağ olarak kullanılmasının, halka açık bir sosyal ağ olmasından daha uygun olduğuna karar verildi. Google yakında Google+ için yeni kurumsal araçlar da sunmayı planlıyor.

Bu karar Strobe Projesi’nin bir parçası olarak alındı. Bu proje Google’ın üçüncü parti geliştirici hesaplarının Google ve Android ürünlerine erişimini inceliyor. Güvenlik kontrollerine yakından bakan proje ayrıca mahremiyet endişesi sebebiyle düşük kullanıcı etkileşimi konularına da göz atıyor. Hedef mahremiyet kontrollerinin sıkılaştırılması gereken alanları tespit etmek.

Kaynak: Engadget

Google+'ta Mart ayında yaşandığı açıklanan güvenlik açığına dair Google'ın fazla bilgi vermemesi platforma olan güveni sarstı. Zaten istenilen kullanım seviyelerine hiçbir zaman ulaşamayan platform, bu krizin ardından bireysel kullanıcılara kapanma kararı aldı. Artık Google+ sadece kurumsal müşterilere, şirket içi iletişim ve sosyal ağ aracı olarak hizmet verecek.

5 Yorum

  • Google bir türlü blog yazarlığı konusunda dikiş tutturamadı. Eskiden Google Sites vardı, o kapandıktan sonra Google + açılmıştı. Pek çok topluluğu buradan takip edebiliyoruz. Daha cazip hale getirmek yerine kapatmaları çok üzücü.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği