Google+ beklenenden daha erken kapatılacak

Google'ın yarı-ölü sosyal medya platformu Google+ son üç ayda ikinci veri sızıntısı ile karşı karşıya kaldı ve kapanma tarihi Nisan'a çekildi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Google’ın yarı-ölü sosyal medya platformu Google+ son üç ayda ikinci veri sızıntısı ile karşı karşıya kaldı. Bunun sonucunda şirket servisin kapanacağı tarihi dört ay önceye çekerek Nisan 2019’da Google+’ı sonlandırmaya karar verdi.

Ekim ayında Google büyük bir güvenlik açığı tespit ettiğini ve bunun yaklaşık yarım milyon Google+ kullanıcısını etkilediğini söylemişti. Şirket bu noktada servisi Ağustos ayında kapatma kararı almıştı. Geçtiğimiz ay Google tekrar bir güvenlik açığı tespit etti. Bu açığın da 52,5 milyon kullanıcıyı etkilediği düşünülüyor. Açık sayesinde Google+ API kullanan geliştiricilerin, kullanıcıların adı, e-posta adresi, mesleği, cinsiyeti, doğum tarihi, ilişki durumu ve yaşı gibi bilgilere (herkese açık olsun ya da olmasın) erişebildiği belirlendi. Bu durum, Google için bardağı taşıran son damla oldu. Daha önce Ağustos’ta gerçekleşecek kapanma işleminin Nisan’a alındığı, API kullanımının ise 90 gün içinde sona ereceği belirtildi.

API hatasının on milyonlarca kişiyi etkilediği tahmin ediliyor ancak Google, bu hatayı kullanarak kullanıcı bilgilerine izinsiz olarak ulaşıldığına dair bir kanıt olmadığını söylüyor. Google ayrıca bu güvenlik açığını tespit ettikten kısa süre sonra kapattı. Yani hala Google+ kullanmak istiyorsanız sistem şu anda güvenli. En azından seneye bahara kadar kullanabilirsiniz.

Kaynak: Engadget

Google'ın yarı-ölü sosyal medya platformu Google+ son üç ayda ikinci veri sızıntısı ile karşı karşıya kaldı. Bunun sonucunda şirket servisin kapanacağı tarihi dört ay önceye çekerek Nisan 2019'da Google+'ı sonlandırmaya karar verdi. 52,5 milyon kullanıcıyı etkileyen yeni açığın, API kullanan geliştiricilere kullanıcıların adı, e-posta adresi, mesleği, cinsiyeti, doğum tarihi, ilişki durumu ve yaşı gibi bilgilere erişim imkanı verdiği belirtildi. Google bu açığın kötüye kullanılmadan kapatıldığını ve sistemin şu anda güvenli olduğunu söylüyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği