Google, Android kullanıcılarını gizlice takip etmiş

Yeni bir habere göre, kullanıcılar telefonlarındaki konum hizmetini kapatmış olsa dahi Google, Android kullanıcılarının konumunu takip etmiş.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Yeni yayımlanan bir habere göre, kullanıcılar telefonlarındaki konum hizmetini kapatmış olsa dahi Google’ın Android kullanıcılarının konum bilgilerini takip ettiği açıklandı. Kıdemli bir güvenlik araştırmacısı, olayın açığa çıkmasında Google’ın ezeli rakibi Oracle‘ın parmağı olduğunu öne sürüyor.

Google, olayın doğru olduğunu kabul ederek böyle bir şeyin bir daha yaşanmayacağını söyledi. Şirket, alınan bilgilerin depolanmadığını, sadece mesajları ve anlık bildirimleri düzenlemek için kullanıldığını söyledi. Habere göre, kullanıcının telefonunda SIM kart olmadığı anlarda bile telefondan konum bilgisi alınabiliyordu.

Google, konum verilerini reklamcılara satıyor böylece reklamcılar Android kullanıcılarına daha alakalı reklamlar göstererek onları hedef alıyor. Fakat Google sözcülerinden biri, bu konum bilgisi toplama sisteminin diğerlerinden farklı olduğunu ve sadece mesajlaşma hizmetlerine odaklandığını söylüyor. Yaşanan olay Google’ın itibarı açısından oldukça kötü olsa da ezeli rakibi Oracle için bir fırsata dönüşebilir. Kıdemli güvenlik araştırmacısı Ashkan Soltani, Oracle’ın beş aydan fazla bir süredir olayı açığa çıkarmaya çalıştığını söylüyor.

İki şirketin olaylı bir geçmişi var

Oracle ve Google’ın uzun ve olaylı bir geçmişi var. Aralarındaki olaylardan en önemlisi de Google’ın Oracle’a ait bir kodu Android’de kullandığı gerekçesiyle açılan ve uzun süre devam eden dava. Uzun lafın kısası, kodun kullanılmasını ‘adil kullanım’ olarak tanımlayan mahkeme Google’ı haklı buldu ve Google davayı kazanmış oldu. İki şirket bulut hizmetleri piyasasında da yarışıyor. Ayrıca Oracle birkaç Google karşıtı çıkar grubuna yatırım yaptı. Google’ın gizli konum takibi olayının ardında Oracle’ın olup olmadığı soruldu fakat şirket henüz bir açıklama yapmadı.

Kaynak: Fortune

Yeni bir habere göre, kullanıcılar telefonlarındaki konum hizmetini kapatmış olsa dahi Google, Android kullanıcılarının konumunu takip etmiş. Google olayın doğru olduğunu kabul ederek böyle bir şeyin bir daha yaşanmayacağını söyledi. Şirket, alınan bilgilerin depolanmadığını, sadece mesajları ve anlık bildirimleri düzenlemek için kullanıldığını söyledi. Yaşanan olay Google’ın itibarı açısından oldukça kötü olsa da ezeli rakibi Oracle için bir fırsata dönüşebilir. Kıdemli güvenlik araştırmacısı Ashkan Soltani, Oracle’ın beş aydan fazla bir süredir olayı açığa çıkarmaya çalıştığını söylüyor. Oracle ve Google’ın uzun ve olaylı bir geçmişi var. Aralarındaki olaylardan en önemlisi de Google’ın Oracle’a ait bir kodu Android’de kullandığı gerekçesiyle açılan ve uzun süre devam eden dava. Uzun lafın kısası, kodun kullanılmasını ‘adil kullanım’ olarak tanımlayan mahkeme Google’ı haklı buldu ve Google davayı kazanmış oldu. İki şirket bulut hizmetleri piyasasında da yarışıyor. Ayrıca Oracle birkaç Google karşıtı çıkar grubuna yatırım yaptı. Google’ın gizli konum takibi olayının ardında Oracle’ın olup olmadığı soruldu fakat şirket henüz bir açıklama yapmadı.Yorumunuz: