Yalan haberlere Tim Cook da el attı

Apple CEO'su Tim Cook, teknoloji endüstrisinin, interneti kirleten 'yalan haberler' konusunda acilen harekete geçmesi gerektiğini belirtti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Apple CEO’su Tim Cook, teknoloji endüstrisinin, interneti kirleten ‘yalan haberler’ konusunda harekete geçmesi gerektiğini belirtti. Cook, The Daily Telegraph’a verdiği röportajda, “Büyük bir kampanya yürütülmeli. Her topluluğu göz önünde bulundurmalıyız.” şeklinde konuştu.  Cook ayrıca, teknoloji şirketleri olarak kendilerine de bu konuda büyük bir rol düştüğünü sözlerine ekledi.

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg de yalan haberlerle ilgili geçtiğimiz aylarda görüş bildirmişti. Ancak Cook’un yorumları çok daha samimiydi. Sahte ve asparagas haberlerin ‘insanların zihnini öldürdüğünü’ söyleyen Cook, yalan haberlerin dünyanın çoğu yerinde ciddi bir sorun olduğunun altını çizdi.

Gelir ve propaganda amacıyla yapılıyor

Genellikle Facebook gibi sosyal medya siteleri üzerinden yayılan yalan haberler, bazen haberi yayan kişilerin para kazanması amacıyla bazen de siyasiler için propaganda amacıyla yayılıyor. ABD başkanlık seçimleri sırasında ciddi bir şekilde arttığı gözlenen yalan haber trafiği, “Papa Francis’ten şok karar; Donald Trump’a desteğini açıkladı” gibi sansasyonel başlıklarla yayıldı. Bu tarz başlıklarla milyonlarca tık alan yalan haber siteleri böylece ciddi gelirler elde etti.

İnternette gezinen vatandaşlar için bu haberleri ayırt etmek oldukça güç olabiliyor. Tim Cook “Pek çoğumuz bu konuda sadece şikayet ediyoruz ve eyleme geçmiş değiliz. Kamu spotları ile halkın eğitilmesi gerek. İstersek bunu hızlı bir şekilde gerçekleştirebiliriz.” şeklinde konuştu. Cook ayrıca dijital çağ çocuklarının medya okur yazarlığı dersi alması gerektiğini de savundu.

Yalan haberlerle mücadele konusunda acil adımlar atılması gerektiğini belirten Apple CEO’su, tüm bunlar yapılırken ifade ve basın özgürlüğünün korunması gerektiğinin de altını çizdi.

Yalan haberlerin tespiti

Apple’ın kendi haber servisi Apple News, geçtiğimiz dönemlerde güvenilir haberlere ulaşmak için önemli bir kaynak görevi gördü. Şirket bu servise katılan yayıncıları incelerken, okuyuculara da haberlerin sahte olabileceği ya da nefret söylemi barındırdığı konusunda uyarı verme imkanı sağlıyor.

Benzer bir çalışma Facebook tarafından da gerçekleştirildi. Şüpheli haberler konusunda uyarı etiketlerini deneyen Facebook, kullanıcıları yalan haberlerden korumak istiyor. Tim Cook yalan haber salgınının geçici olduğunu, neticede kimsenin yalan haberler okumak istemediğini söylüyor.

Kaynak: CNN

Apple CEO'su Tim Cook, teknoloji endüstrisinin, interneti kirleten 'yalan haberler' konusunda harekete geçmesi gerektiğini belirtti. Cook, The Daily Telegraph'a verdiği röportajda, "Büyük bir kampanya yürütülmeli. Her topluluğu göz önünde bulundurmalıyız." şeklinde konuştu. Cook ayrıca, teknoloji şirketleri olarak kendilerine de bu konuda büyük bir rol düştüğünü sözlerine ekledi. Sahte ve asparagas haberlerin 'insanların zihnini öldürdüğünü' söyleyen Cook, yalan haberlerin dünyanın çoğu yerinde ciddi bir sorun olduğunun altını çizdi.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği