Haftanın Pazarlama İletişimi Özeti: 51

5 - 12 Ocak 2019 tarihleri arasında Türkiye ve dünyada pazarlama iletişimi alanında olup bitenler.

Haftanın Pazarlama İletişimi Özeti ile hafta içi vakit darlığından gerekli özeni gösteremediğiniz gelişmeler, tartışmalar, öne çıkan projeler, trendler, çok konuşulanlar, gözden kaçanlar derken hızlıca haftayı toparlamak  ve gelecekte dönüp bakılacak iyi bir arşiv oluşturmak niyetindeyiz. Okurken linklere dikkat, her şey linklerde.

Apple “Vegas’ta olan Vegas’ta kalır” deyişinden hareketle Google, Facebook gibi diğer teknoloji devlerinin kişisel veri politikalarına ‘taş atan’ bir reklamla gündeme geldi. 13 katlı bir binaya giydirilen ve Las Vegas’ta düzenlenen CES 2019 (Tüketici Elektroniği Fuarı) katılımcılarını hedef alan reklamda “iPhone’da olan iPhone’da kalır” deniliyor. Apple CEO’su Tim Cook mahremiyet ve kişisel verilerin kullanılmaması noktasındaki katı tutumuyla biliniyor. Tabii geçmişte Apple kullanıcısı ünlülerin yaşadığı ‘fappening’ skandalıyla çelişen bir reklam olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Pazarlama iletişiminin en heyecan verici çalışmaları moda markalarının elinden çıkıyor. Evet, bu cümle alabildiğine subjektif ama 51 haftadır süren pazarlama iletişimi özeti serisinde o kadar da subjektiflik hakkım olsun. Prada 2019 İlkbahar / Yaz kampanyası için 1960’lara dönüş yapmış. Gigi Hadid’in başını çektiği ve şimdilik küçük bir kısmı duyurulan kampanyanın fotoğraflarında Willy Vanderperre imzası var.

Opet Türkiye genelindeki marketlerini UltraMarket adı altında bir perakende zincirine dönüştürme kararı aldı. Yıl sonuna kadar 100 istasyonun bu kapsamda yeniden yapılandırılması bekleniyor. UltraMarket’lerde gıda ve gıda dışı olmak üzere 10 kategoride binden fazla ürün bulunacak.

Fortnite geride bıraktığımız yılın en çok ilgi gören oyunlarından biriydi. P&G’nin bakım markası Gillette oyunun yapım şirketi Epic Games‘in de desteğiyle Türkiye Fortnite Turnuvası düzenliyor. 6 hafta sürecek ve toplam 45 bin TL ödül dağıtacak olan turnuvanın finali 27 Ocak’ta Multiplayer E-spor ve Oyun Festivali: Chapter VII adıyla İstanbul’da Avrasya Gösteri Merkezi’nde yapılacak.

MediaCat dergisi CMO Society üyelerinden 2019’a damga vuracak üçer kelime seçmelerini istemiş. Ortaya çıkan kelime bulutunda en çok tekrar eden kelimelerin başında data geliyor. Onu takip edenler ise yapay zeka, içerik, deneyim, dijital, fiyat, kişiselleştirme ve verimlilik olarak sıralanıyor. Kim, hangi kelimeleri seçmiş diye merak ederseniz sıralı tam liste şurada.

Statista sosyal medyayı en çok kullanan ülkelerle ilgili yaptığı bir öngörü çalışması yayımladı. Çalışmaya göre 2022 yılında Çin’de 725 milyon sosyal medya kullanıcısı olacak. Listenin 13’üncü sırasında yer alan Türkiye’nin muhtemel kullanıcı sayısı ise 38,7 milyon kişi olacak (halihazırda bu sayı 33 milyon).

euronews

Türkiye’nin gelmiş geçmiş en popüler müzik kanallarından biri olan Kral TV 1 Şubat’tan itibaren televizyon ekranına veda edeceğini açıkladı. 1994’te yayın hayatına başlayan kanal artık yoluna sadece dijitalde devam edecek.

FOX, yeni dijital platformu FOXPlay’i duyurdu. Şubat ayında yayına başlayacak olan platform; akıllı TV, akıllı telefon ve tabletlerde izlenebilecek.

Film ve dizi deyince akla ilk gelen bilgi bankalarından biri olan IMDb ücretsiz gösterim servisi Freedive’ı duyurdu. Freedive’da şimdilik 130 film ve 29 dizi bulunuyor. Gelir modeli olarak ücretli abonelik yerine reklamı tercih eden servis şu anda sadece ABD’de ‘yaşayanlar’ tarafından kullanılabiliyor. İçerikleri izleyebilmek için IMDb veya bağlı bulunduğu Amazon’un kayıtlı üyesi olma gerekliliğini de hatırlatalım.

Facebook tarafından düzenlenen ve farklı ülkelerden 53 projenin katıldığı dijital iletişim yarışmasında İzmir Ekonomi Üniversitesi ekibi ilk üçe girdi. Çocuk Gibi Bak projesiyle finale kalan ekip 29 Ocak’ta Washington’da sunum yapacak. Çocuk Gibi Bak, mülteci çocuklara karşı yapılan olumsuz söylemlere “dur” demeyi ve üniversite gençliği olarak bu çocukların yaşadığı sorunlara dikkat çekmeyi hedefliyor.

Son bir hatırlatma: Pazarlama konusunda faydalanılan teknolojilerin ve bu teknolojilerin yaratıcı ve etkili kullanımının ödüllendirileceği MarTech Awards için başvurular başladı. Ödüller 26 Nisan’da Uniq Hall İstanbul’da sahiplerini bulacak.

Durumlar böyle. Haftaya yine görüşmek üzere, iyi tatiller!

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği