Haftanın Pazarlama İletişimi Özeti: 54

26 Ocak - 2 Şubat 2019 tarihleri arasında Türkiye ve dünyada pazarlama iletişimi alanında olup bitenler.

Haftanın Pazarlama İletişimi Özeti ile hafta içi vakit darlığından gerekli özeni gösteremediğiniz gelişmeler, tartışmalar, öne çıkan projeler, trendler, çok konuşulanlar, gözden kaçanlar derken hızlıca haftayı toparlamak  ve gelecekte dönüp bakılacak iyi bir arşiv oluşturmak niyetindeyiz. Okurken linklere dikkat, her şey linklerde.

İsviçre’nin Davos kasabasında düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nun bu yılki yıldızlarından biri -yine- Alibaba Kurucusu Jack Ma oldu. Genç girişimcilerle bir araya gelen Ma, iş hayatına dair tavsiyelerde bulundu. Tamamını haberimizde bulabileceğiniz notlardan ikisini buraya da ekleyelim:

  • Akıllı insanları yönetmek için kültürü, değerler sistemini kullanın. Onlar yaptıkları şeylere inanırlar. Eğer sadece kurallar, kanunlar ve belgeler kullanıyorsanız bu sadece aptal insanları kontrol etmeye yarar.”
  • “Birini işe alırken benden daha akıllı olmasına dikkat ediyorum. 4-5 yıl içinde benim patronum olabilecek kişileri işe alıyorum. Pozitif olan ve asla pes etmeyen insanları seviyorum.”

Haftalık çalışma süresini 4 güne indirmeye yönelik denemelerden daha önce bahsetmiştik. Bu konu Davos’ta da gündeme geldi. Sahneye çıkan Psikolog Adam Grant ve Gerçekçiler İçin Ütopya kitabının yazarı Ruther Bregman’a göre 4 gün çalışmanın hem işverene hem de çalışana faydası var. Grant bunu işe daha iyi odaklanılacağı varsayımıyla savunuyor: “Çalışma saatlerini azaltırsak insanların işlerine daha fazla odaklanabildiklerini ve daha etkin çalıştıklarını; aynı üretimi daha yüksek kalite ve yaratıcılıkla sağlayabildiklerini ve çalıştıkları şirkete, iş dışındaki yaşamlarını da önemsediği ve esneklik sunduğu için daha bağlı hissettiklerini gösteren birçok başarılı deney var.”

Volkswagen’in karıştığı dizel emisyon skandalını hepimiz hatırlıyoruz. Marka bununla ilgili çeşitli cezalar ödedi ama skandalın daha gidecek çok yolu var gibi görünüyor. Almanya’da yaklaşık 401 bin araç sahibi, Volkswagen’i mahkemeye vererek zararlarının karşılanmasını talep etti.

Apple, tarihinin en büyük güvenlik skandallarından biriyle uğraşıyor. FaceTime’da tespit edilen bu açık, karşıdaki kişi aramaya yanıt vermeden, onun telefonunun bulunduğu ortamdaki sesleri duymanızı sağlıyor. Diğer bir deyişle, biri sizi Facetime üzerinden aradığında, siz yanıt vermeseniz de karşı taraf sesinizi duyuyor olabilir. Sorunu kabul eden Apple, yeni bir güncellemeyle çözüm üretileceğini açıkladı.

Samsung, ürünlerinin paketlerinde kullanılan plastiklerin çevre dostu malzemelerle değiştirileceğini duyurdu. Telefondan buzdolabına kadar tüm ürünlerin paketlenme aşamasında geri dönüştürülmüş ya da biyo-tabanlı plastik ve kağıt kullanılacak.

Başta ABD olmak üzere batılı ülkelerde resmi kurumların yaptırımlarıyla mücadele eden Huawei tüm bu olumsuzluklara rağmen akıllı telefon pazarındaki ağırlığını artırıyor. Hatta yıl sonunda dünyanın en çok satan akıllı telefon markası olmayı hedefliyor. Huawei’nin mali işlerden sorumlu tepe yöneticisinin hala Kanada’da tutuklu bulunduğunu hatırlatmakta fayda var.

TikTok sevmeyen reklam ajansı çalışanlarına kötü haber: Çinli video paylaşım uygulaması ABD ve Birleşik Krallık’ta reklam denemelerine başladı.

MMA Türkiye (Mobil Pazarlama Birliği) yeni yönetim kurulunu belirledi. 2019 faaliyetlerine Araştırma & Ölçümleme, Eğitim, Pazarlama ve Üye İlişkileri olarak 4 komite ile devam etme kararı alan birliğin yeni yönetim kurulu başkanı, Unilever Çamaşır Bakım Ürünleri Pazarlama Direktörü Handem Çelenkler oldu.

Dünyanın en önemli spor organizasyonlarından biri olan Super Bowl aynı zamanda adeta bir reklam defilesi olma özelliği de taşıyor. Yarınki final maçının devre arasındaki reklam kuşağında Türk Hava Yolları da Ridley Scott imzalı reklam filmiyle kendine yer bulacak. Filmin başrolünde İstanbul olacak gibi görünüyor. Koşturmaca esnasında devrilen pazar tezgahları görmemek en büyük dileğim.

Doğrudan Pazarlama İletişimcileri Derneği (DPİD) tarafından bu yıl 11’incisi düzenlenen Doğrudan Pazarlama Ödülleri için 16 Ocak’ta başlayan başvuru süreci 11 Şubat’a kadar devam ediyor.

MediaCat dergisinin çatı şirketi Kapital Medya yeni bir ödül organizasyonu duyurdu. Finans dünyasının en iyilerini ödüllendirmeyi amaçlayan Sardis Ödülleri finans sektöründe inovasyonu ve pazarlama başarısını kutlamak üzere yola çıkıyor. Başvuru için son gün 8 Mart. Ödül töreni ise 16 Nisan’da Uniq İstanbul’da yapılacak.

2008’den beri düzenlenen ve dijital dönüşümün liderlerini yetiştirmeyi hedefleyen genç yetenek programı Vodafone Discover için başvuru süreci başladı. Mart ayı ortasına kadar sürecek olan başvurular sonucunda yaklaşık 90 genç yetenek, Vodafone Türkiye’de tam zamanlı çalışma imkanına sahip olacak.

Durumlar böyle. Haftaya yine görüşmek üzere, iyi tatiller!

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği