“Haftalık çalışma süresini 4 güne indirmenin vakti geldi”

Davos'ta konuşan iki uzman daha az çalışmanın çalışanlara ve işverenlere sağladığı birçok fayda olduğunu ve haftada dört gün çalışmamız gerektiğini söyledi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Davos 2019’da konuşan iki uzman, daha az çalışmanın her iki tarafa da birçok faydası olduğunu ve bu yüzden haftada dört gün çalışmamız gerektiğini söyledi.

Pennsylvania Wharton Okulundan Psikolog Adam Grant’e göre bu, işe daha iyi odaklanmayı sağlayacak: “Bence çalışma saatlerini azaltırsak insanların işlerine daha fazla odaklanabildiklerini ve daha etkin çalıştıklarını, aynı üretimi daha yüksek kalite ve yaratıcılıkla sağlayabildiklerini ve çalıştıkları şirkete, iş dışındaki yaşamlarını da önemsediği ve esneklik sunduğu için daha bağlı hissettiklerini gösteren birçok başarılı deney var.”

Geçmişte uzmanlar daha az çalışacağımızı düşünüyordu

Realistler İçin Ütopya kitabının yazarı ekonomist ve tarihçi Ruther Bregman da bu görüşlere katıldığını söyledi ve haftalık çalışma süresinin kısalmasının aslında o kadar da radikal bir değişim olmadığını, son yüzyılın önemli bir bölümünde kanun koyucuların iş gücüne nasıl daha fazla kişisel zaman verilebileceğini çözmeye çalıştığını söylüyor: “Büyük ekonomistler, filozoflar, sosyologlar 1970’lere kadar daha az çalışmaya başlayacağımızı düşünmüştü.”

1920’ler ve 30’larda aslında büyük kapitalist girişimciler, haftalık çalışma süresinin azaltılmasıyla işçilerin daha üretken hale geldiğini keşfetti. Örneğin Henry Ford, haftalık çalışma süresini 60 saatten 40 saate indirmesiyle birlikte çalışanların boş vakitlerinde yorgun hissetmediklerini ve daha üretken olduklarını keşfetti.

Bu görüş akademik araştırmalarla da destekleniyor. Birden fazla araştırmada, haftalık çalışma süresinin kısaltılması ile birlikte insanların daha mutlu ve üretken olduğu anlaşılırken, OECD verilerine göre de uzun saatler çalışma kültürü olan ülkelerin genellikle çalışma saati başına üretkenlik ve kişi başına düşen milli gelir alanlarında düşük skorlar aldığı görüldü.

Yeni Zelanda’da denendi

Yeni Zelanda’da ise bir şirket çalışanlarını haftada dört gün çalıştırmayı denedi ve bu deneyin sonuçlarından memnun kalındığı için şirket bu uygulamayı devamlı hale getirme kararı aldı. Bu deneyi inceleyen akademisyenler çalışanların stres seviyesinin düştüğünü, iş memnuniyetinin arttığını ve iş-yaşam dengesinde gelişme görüldüğünü ifade etti. En önemlisi de çalışanların yüzde 20 daha üretken olduğu gözlendi.

Siz de hafta sonunun üç güne çıkmasını ister miydiniz?

Kaynak: World Economic Forum

Davos 2019'da konuşan iki uzman daha az çalışmanın çalışanlara ve işverenler sağladığı birçok fayda olduğunu ve bu yüzden haftada dört gün çalışmamız gerektiğini söyledi. Pennsylvania Wharton Okulundan Psikolog Adam Grant "Bence çalışma saatlerini azaltırsak insanların işlerine daha fazla odaklanabildiğini ve daha etkin çalıştığını, aynı üretimi daha yüksek kalite ve yaratıcılıkla sağlayabildiklerini ve çalıştıkları şirkete, iş dışındaki yaşamlarını da önemsediği ve esneklik sunduğu için daha bağlı hissettiklerini gösteren birçok başarılı deney var." şeklinde konuştu.

7 Yorum

  • Türkiye’de birçok kurum Cumartesi günleri de çalışıyor. Önce hafta sonu tatili gerçekten 2 gün olarak uygulanmaya başlasın da… Gerisini sonra düşünürüz.

  • Çoğu yer cumartesi tam veya yarım gün çalışıyor. Burada söylenene göre 4 gün çalışmak 5 gün çalışmaktan daha verimli. O zaman 6 gün ile kıyaslamaya gerek yok. Bunca patron, yönetici 6 gün çalıştırmakla hata yapmıyordur herhalde.

    Yapmıyordur değil mi?

    • Bizler iki gün iznimiz olsun diye mücadele ediyoruz dışarıda 3 güne geçilmiş bile :)

  • Şuan tükiyede hafta sonu 2 gün mü ki 3 güne çıkacak haftanın 6 günü sabah 9 dan akşam 19:00 a kadar çalışıyoruz türkiyede bunu yapacak cesaretli iş veren bir elin parmağını geçmez

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği