Günde 7 saat çalışmak yeterli

Birleşik Krallık'ta yapılan ankette katılımcıların çoğu günde 7 saat ya da daha az çalışmanın verimlilik için en ideal süre olduğunu savundu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

YouGov tarafından Birleşik Krallık’ta yapılan ankette, en fazla verimliliğin elde edilmesi için günlük ve haftalık çalışma saatlerinin ne kadar olması gerektiği soruldu. Ankete katılanların çoğunluğu (yüzde 56) günde 7 saatten fazla çalışmamak gerektiğini savundu. Katılımcıların yüzde 69’u ise 7,5 saat ve daha az seçeneklerini tercih etti. Verimliliği en üst seviyeye çıkarmak için haftalık iş günü sayısı konusunda ise 4 günü ideal bulanların oranı yüzde 34 oldu. Katılımcıların yüzde 10’u ise 3 gün ya da daha az seçeneğini tercih etti.

Bu tercihler Birleşik Krallık halkını tembel gösteriyor olabilir ancak durum hiç de öyle değil. Yıllık ortalama 1.674 saatlik çalışma süresiyle Birleşik Krallık Avrupa’da en fazla çalışan 5. ülke konumunda. Avrupa’nın diğer güçlü ülkeleri Almanya ve Fransa ise sırasıyla 1.371 ve 1.482 saatle en az çalışan ülkeler arasında. Birleşik Krallık vatandaşları günlük ortalama 8,6 saat çalışıyor.

OECD ülkelerinin yıllık çalışma süreleri. Türkiye yılda ortalama 1832 saat ile OECD ortalamasının ve ABD'nin biraz üzerinde.
OECD ülkelerinin yıllık çalışma sürelerini gösteren tablo. Türkiye yılda ortalama 1832 saat ile OECD ortalamasının ve ABD’nin biraz üzerinde.

Çok çalışmak işe yaramıyor

Ancak Birleşik Krallık’ın çalışkanlığı, verimliliğe dönüşmüyor. Almanya ve Fransa gibi az çalışan ülkelerde verimlilik Birleşik Krallık’a göre çok daha yüksek. Bu sebeple [inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]ekonomistler, düşük çalışma saatlerinin daha fazla verimlilik sağladığına inanıyor[/inlinetweet].

2014’ün Nisan ayında Birleşik Krallık’ta yapılan bir ankette haftada 4 gün çalışma seçeneğine katılımcıların yüzde 57’si ‘evet’ demişti. Böyle bir karar alınması durumunda ülkenin genel mutluluğunun artacağını düşünenlerin oranı ise yüzde 71 olmuştu. Ayrıca katılımcıların yüzde 56’sı, 4 ya da daha az gün çalışmanın verimliliği artıracağını ya da verimliliğe ciddi bir etkisi olmayacağını düşünüyordu.

Kaynak: YouGov

Birleşik Krallık'ta yapılan bir ankette katılımcıların yüzde 56'sı, en üst düzey verimlilik için günde 7 saat ya da daha az çalışmak gerektiğini savundu. Anket sonuçları OECD verileriyle de örtüşüyor. Yıllık ortalama sürelere bakıldığında en az çalışan OECD ülkelerinden olan Almanya ve Fransa'nın verimlilik oranları, daha çok çalışan ülkelere göre daha yüksek. Uzmanlar haftada 4 gün ve günde 7 saat çalışmanın verimliliği en üst seviyede tutacağına inanıyor.

1 Yorum

  • Patronlar haricinde bunu bilmeyen mi var? Bir iş yerinde 10 saatin tamamının dolu dolu geçmediği zaten ortada. Aynı işi 7 saatte yapabilirsin. Hatta dinlenmek için daha çok zamanın olacağından daha da verimli çalışabilirsin. Ama kapitalist kafası işte. Senden 10-12 saat çalışmanı isterken bunun en yüksek verimlilikle olması hayalini kuruyorlar.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği