Yapay zekaya en çok Çinliler güveniyor

Dijital pazarlama şirketi Dentsu Aegis Network tarafından yayımlanan Dijital Toplum İndeksi'ne göre, yapay zekanın potansiyeline en çok Çinliler güveniyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

1o ülkeden 20 bin kişiyle gerçekleştirilen küresel bir anket, iş piyasası ve insanların hayat kalitesini artırması açısından yapay zekanın etkileri söz konusu olduğunda konuya en olumlu yaklaşanların Çinliler olduğunu ortaya koydu.

Çarşamba günü dijital pazarlama şirketi Dentsu Aegis Network tarafından yayımlanan Dijital Toplum İndeksi’ne göre, soru sorulan Çinlilerin yüzde 65’i, yapay zeka ve robotik sektörünün insanların işini elinden almaktan ziyade daha fazla iş imkanı yaratacağına inanıyor. Küresel olarak bakıldığında ise yapay zekanın iş imkanını artıracağını düşünenlerin oranı ortalama yüzde 23.

Görüşülen Çinlilerin yaklaşık yüzde 71’i, gelişmekte olan dijital teknolojilerin açlık, sağlık ve çevre sorunları gibi dünyanın karşı karşıya kaldığı en büyük güçlükleri çözmeye yardımcı olabileceğine inanıyor. Küresel açıdan baktığımızda katılımcıların sadece yüzde 42’si bu şekilde hissediyor. Almanya ve Birleşik Krallık’taki vatandaşların sadece yüzde 18’i yeni teknolojilerin iş piyasası açısından kârlı olacağını düşünüyor. ABD’de ise buna inananların oranı yüzde 23.

Teknolojinin toplumdaki sorunlara çare olacağına en az inanan ülke yüzde 22 ile Japonya. Japonya’nın ardından yüzde 37 ile Britanya, yüzde 38 ile Almanya ve ABD geliyor.

Ekonomisini daha yüksek teknolojili ve sürdürülebilir bir yönde ilerletmeye çalışan Çin, yapay zeka alanında en güçlü ülke haline gelmeyi amaçlıyor. Pekin, Çin’in 2030 yılına kadar yapay zeka teknolojisi ve uygulamaları konusunda küresel bir lider olmayı hedeflediğini açıklamıştı.

Rapor, Birleşik Krallık, ABD ve Çin’in dijital ekonomiyi benimseme anlamında ilk sıralarda yer aldığının altını çiziyor.

Kaynak: South China Morning Post

1o ülkeden 20 bin kişiyle gerçekleştirilen küresel bir anket, iş piyasası ve insanların hayat kalitesini artırması açısından yapay zekanın etkileri söz konusu olduğunda konuya en olumlu yaklaşanların Çinliler olduğunu ortaya koydu. Çinlilerin yüzde 65'i, yapay zeka ve robotik sektörünün insanların işini elinden almaktan ziyade daha fazla iş imkanı yaratacağına inanıyor. Küresel olarak bakıldığında ise yapay zekanın iş imkanını artıracağını düşünenlerin oranı ortalama yüzde 23.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği