Tarife göre resim çizen yapay zeka

Microsoft, metin açıklamalarına dayanarak resim çizebilen yapay zeka temelli bir teknoloji üzerinde çalışıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Google, yapay zekasına doodle yapmayı öğretmiş olabilir fakat daha karmaşık bir şey çizmek bir bilgisayar için son derece zor bir iş. Bir bilgisayardan ‘kısa gagalı, siyah kanatlı sarı bir kuş’ çizmesini istediğinizi düşünün. Kulağa biraz çetrefilli geliyor. Microsoft’ta çalışan araştırmacılar bunu başarmak için yapay zeka temelli bir teknoloji üzerinde çalışıyor. Ekip tarafından yayımlanan en son rapora göre yapay zeka, metin açıklamalarını şaşırtıcı ölçüde bir doğruluk payıyla dikkate alarak resim oluşturuyor.

Sistem istenen şeye bakarak halihazırdaki bir resmi bulmuyor, yeni bir resim çiziyor. Ekibin baş araştırmacısı Xiaodong He yaptığı açıklamada “Bing’de bir kuş resmi ararsanız bir sürü kuş resmi bulabilirsiniz. Fakat bizim çalışmamızda resimler bilgisayar tarafından piksel piksel çiziliyor. Çizilen kuşlar gerçek hayatta var olmayabilir. Bilgisayarımızın kuşlara dair hayal gücünün bir parçası olabilir.” dedi.

Bilgisayarlara ‘dikkat’ özelliği kazandırmak için matematikten yararlanıldı

Çizim teknolojisi şu anki haliyle mükemmel olmasa da yakın gelecekte ressamlar veya iç mimarlar için taslak çizen bir asistan olarak kullanılacağını hayal etmek mümkün. Ekip, öncelikle fotoğraflar için otomatik olarak açıklama yazan yapay zeka sistemi CaptionBot‘u kullanarak bilgisayar görüntüsü ve doğal diş işleme çalışmaları yaptı. Daha sonra, özellikle görme engelli kişiler için son derece faydalı olan SeeingAI adlı uygulamayı kullanırken sorulan soruları cevaplayacak bir sistem geliştirildi. Şu anki teknoloji iki parçadan oluşuyor; Generative Adversarial Network (GAN) olarak adlandırılan resimleri üreten kısım, diğeriyse ‘ayrıştırıcı’ olarak bilinen, üretilen resimlerin kalitesine karar veren kısım.

Ayrıca ekip, karmaşık açıklamaları dikkate alarak resim çizerken (örneğin kırmızı kanat, keskin gaga gibi) faydalandığımız dikkat özelliğimizin matematiksel bir temsilini oluşturdu. He, “İnsanlara özgü olan ‘dikkat’i bilgisayarlara kazandırmak için matematikten faydalandık.” diyor.

Kaynak: Engadget

Microsoft, metin açıklamalarına dayanarak resim çizebilen yapay zeka temelli bir teknoloji üzerinde çalışıyor. Ekip tarafından yayımlanan en son rapora göre yapay zeka, metin açıklamalarını şaşırtıcı ölçüde bir doğruluk payıyla dikkate alarak resim oluşturuyor. Çizim teknolojisi şu anki haliyle mükemmel olmasa da yakın gelecekte ressamlar veya iç mimarlar için taslak çizen bir asistan olarak kullanılacağını hayal etmek mümkün.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği