Yapay zeka elinden çıkan tablo 432 bin Dolar’a alıcı buldu

Yapay zeka tarafından yapılan 'Edmond Bellamy'nin Portresi' adlı resim New York'ta gerçekleştirilen bir açık artırmada 432 bin Dolar'a satıldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Yapay zeka tarafından yapılan bir resim New York’ta gerçekleştirilen bir açık artırmada 432 bin Dolar’a satıldı. Edmond Bellamy’nin Portresi adı verilen eser büyük bir müzayedede satılan ilk yapay zeka eseri oldu. Resmin 7 bin ila 10 bin Dolar arasında bir fiyata satılması bekleniyordu. 432 bin Dolar’lık teklif eser sahiplerinde mutlu bir şaşkınlığa sebep oldu.

Kendi ürettiği resimleri denetleyen algoritma

Resim, Üretken Çekişmeli Ağlar (GANs) adı verilen ve Paris merkezli Obvious adlı bir sanat atölyesi tarafından hazırlanan bir algoritma tarafından oluşturuldu. Ekip algoritmaya 14. yy ile 20. yy arasında yapılmış 15 bin kadar resim gösterdi. Algoritmanın ‘üretken’ bölümü bu resimlerden elde ettiği bilgilerle kendi resimlerini üretmeye başladı.

Sitemin diğer bölümü olan ‘ayrıştırıcı’ ise insan yapımı sanat eserleriyle, ‘üretici’ tarafından yapılan eserleri birbirinden ayırmakla görevlendirildi. Bu süreç, ayrıştırıcının artık eseri bir insanın mı yoksa algoritmanın mı yaptığını anlayamadığı ana kadar devam etti. Ayrıştırıcının gerçek resimlerden ayıramadığı yapay zeka eserleri satışa sunuldu.

Var olmayan kişilerin resimleri

Edmond Belamy’nin Portresi, gerçekte var olmayan insanları resmen 11 fotoğraftan biriydi. Obvious Art diğer resimleri de internet sitesi üzerinden tanesi 10 bin Avro’ya satıyor. Ama en son açık artırmanın ardından eserlerin fiyatında değişikliğe gidebilirler.

Kaynak: Engadget

Yapay zeka tarafından yapılan bir resim New York'ta gerçekleştirilen bir açık artırmada 432 bin Dolar'a satıldı. Edmond Bellamy'nin Portresi adı verilen eser büyük bir müzayedede satılan ilk yapay zeka eseri oldu. Resmin 7 bin ila 10 bin Dolar arasında bir fiyata satılması bekleniyordu. 432 bin Dolar'lık teklif eser sahiplerinde mutlu bir şaşkınlığa sebep oldu.

2 Yorum

  • Eserlerdeki imza, yapay zekaya yaraşır nitelikte : “signed with the math formula showing the relation between generator and discriminator”

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği